DZIEKAN
prof. dr hab. Marek Jakuszewski
marek.jakuszewski@uap.edu.pl
dyżur: środy 10:00-12:00, ul. Szewska 16, budynek F, pok. 8
PRODZIEKANA
dr. Agata Nowak
dyżur: wtorki 13:00–15:00, ul. Szewska 16, budynek F, pok. 8
Biuro Dziekana Wydziału:
Asystentka: Krystyna Matuszewska
krystyna.matuszewska@uap.edu.pl
poniedziałek-środa 8.30-15.30, wtorek 8.30-14.30
ul. Szewska 16, budynek F, pok. 8
517 272 190
Dziekanat
bud. C pok. 402
pl. Wielkopolski 9
pon-pt: godz. 9.00-14.00
Kierownicy Katedr:
Kierowniczka I Katedry Rysunku
dr hab. Katarzyna Klich, prof. UAP
Kierownik II Katedry Rysunku
dr hab. Mikołaj Poliński, prof. UAP
Kierownik I Katedry Malarstwa
prof. dr hab. Andrzej Pepłoński
Kierownik II Katedry Malarstwa
dr hab. Wojciech Gorączniak, prof. UAP
Wydział Malarstwa i Rysunku to z jednej strony kontynuacja tradycji rozpoczętej wraz z powstaniem Szkoły Zdobniczej w 1919 i utworzonym wtedy wydziałem Malarstwa Dekoracyjnego a z drugiej nowoczesny program nauczania dający pełne kwalifikacje do samodzielnej niezależnej pracy artystycznej.
Wydział oferuje studia jednolite magisterskie oraz 2-letnie studia magisterskie uzupełniające, które stwarzają możliwość kontynuacji w Szkole Doktorskiej UAP. Proces nauczania spełnia warunki regulowane przez Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego
Wydział dysponuje liczną profesjonalną kadrą naukową, która tworzy niepowtarzalną atmosferę studiowania. Wydział Malarstwa i Rysunku składa się z dwóch Katedr Malarstwa dwóch Katedr Rysunku oraz Zakładu Działań Interdyscyplinarnych. Praca zorganizowana jest w Pracowniach artystycznych z pełną autonomią programową, które kształcą studentów wszystkich kierunków UAP co stwarza wyjątkową specyfikę studiowania na poznańskiej Uczelni. Począwszy od pierwszego roku studenci posiadają swobodę wyboru pracowni co daje duże możliwości kształtowania własnej ścieżki edukacji. Wydział posiada szeroką ofertę dydaktyczną opartą o specjalności: malarstwo, rysunek, malarstwo w architekturze i urbanistyce, tkanina artystyczna, dokumentacja i konserwacja dzieł sztuki.
Indywidualny rozwój osobowości artystycznej poszerzony jest o bogaty zestaw przedmiotów teoretycznych. Na Wydziale Malarstwa i Rysunku kreowane są wydarzenia artystyczne o ogólnopolskim zasięgu takie jak konkurs malarski „Nowy Obraz/ Nowe Spojrzenie”. Galerie wydziałowe są polem doświadczania i eksperymentu dla studentów, pedagogów i kuratorów. Galeria Szewska 16 prowadzona kadencyjnie przez grupę młodych pracowników naukowo dydaktycznych, co stanowi o jej specyfice jako miejscu prezentacji różnorodnych postaw i zjawisk związanych z malarstwem jako współczesnym językiem artykulacji artystycznej.
STUDIA DOKTORANCKIE – STACJONARNE