Kierownik Katedry:
dr Anna Kędziora, ad.
Pracownia Widzenia Fotograficznego
dr Janusz Oleksa, st. wykł.
mgr Katarzyna Wąsowska as.
– budynek B, s. 101, 102, 112
Pracownia Obrazów Utajonych
dr hab. Jarosław Klupś, prof. UAP
dr Kamila Kobierzyńska, ad.
– budynek B, s. 103, 107, 112
Pracownia Fotografii Dokumentalnej
prof. dr hab. Piotr Chojnacki
dr Michał Bugalski, ad.
– budynek B, s. 101, 112
Pracownia NeoFotografii
p.o. kierownika: dr Anna Kędziora, ad.
mgr Maksymilian Radawski, as.
dr hab. Krzysztof J. Baranowski – konsultant na studiach drugiego stopnia
– budynek B, s. 103
Katedra Fotografii zajmuje się szeroko pojętymi formami fotografii jako sztuki współczesnej. Twórczość wykładowców oraz pola współpracy ze studentami zakresu Fotografia obejmują zagadnienia począwszy od historii i tradycji fotografii, problematyki związanej z jej materialnością, poprzez eksperymenty z formami obrazowania, aktywności badawcze (research-based art), strategie oparte o archiwa i kolekcje, po photobooki, instalacje intermedialne i działania wynikające z namysłu nad teorią fotografii i interpretacją jej znaczeń w kulturze.
Studiujący Fotografię mogą też liczyć na doświadczenie i praktyczne wsparcie wykładowców Katedry Fotografii w obszarze zagadnień technicznych, takich jak technika zdjęciowa i filmowa, oświetlenie, digitalizacja i cyfrowa edycja fotografii, druk na różnych papierach i nietypowych podłożach, kamery wielkoformatowe, praca w tradycyjnej ciemni biało czarnej i barwnej, eksperymenty z historycznymi procesami fotografii, projektowanie książek fotograficznych czy podstawy introligatorstwa.
Ważnym elementem kształcenia w zakresie Fotografia są plenery artystyczne organizowane przez poszczególne pracownie oraz praktyki zawodowe realizowane we współpracy z instytucjami kultury, fundacjami i stowarzyszeniami, archiwami, galeriami, wydawnictwami, studiami fotograficznymi, drukarniami itp.
Katedra Fotografii skupia artystów kilku pokoleń, zaangażowanych w liczne działania artystyczne, wystawiennicze, naukowe i popularyzatorskie w obszarze fotografii. Są wśród nas inicjatorzy i organizatorzy m.in. Międzynarodowego Konkursu Poznan Photo Diploma Award, międzynarodowego przeglądu książek fotograficznych Booki. Studying Photobooks, magazynu COMO Magazine, a także aktywni członkowie władz Naukowego Towarzystwa Fotografii, członkowie sieci European Photography Educators’ Network, badacze i popularyzatorzy historycznych procesów fotografii, kuratorzy wystaw, jurorzy konkursów, autorzy wystaw i wydawnictw.
Aktywność i zaangażowanie wykładowców umożliwiają współpracę z krajowymi i światowymi ośrodkami kulturalnymi oraz akademickimi oraz szeroką promocję prac studentów podczas znaczących wydarzeń artystycznych związanych z fotografią (European Month of Photography, Chiang Mai Photo Festival, festiwale fotografii w Arles, Rydze, Bratysławie itp.)
Obszary aktywności, refleksji artystycznej i naukowej, podejmowane na kierunku i zakresie studiów Fotografia: