Przejdź do treści

Dziekan

dr hab. Wojciech Janicki, prof. UAP
wojciech.janicki@uap.edu.pl
dyżur: poniedziałek, godz. 14.00–15.00
ul. 23 Lutego 20, budynek B, sala 301

Prodziekan

dr Dominika Czerniak-Chojnacka, ad.
dominika.czerniak-chojnacka@uap.edu.pl
dyżur: wtorek, godz. 9.30–10.30
ul. 23 Lutego 20, budynek B, sala 304

Asystentka Dziekana

Beata Salamon
beata.salamon@uap.edu.pl

tel.571 272 905


Kierownik Katedry Grafiki Projektowej

prof. dr hab. Krzysztof Kochnowicz
krzysztof.kochnowicz@uap.edu.pl

Kierownik Studiów Niestacjonarnych

dr Mateusz Kokot, ad.
mateusz.kokot@uap.edu.pl

Kierownik Studiów Podyplomowych

dr Marcin Markowski, ad.
marcin.markowski@uap.edu.pl


DZIEKANAT – biuro podawcze dla osób studiujących
(studia stacjonarne, niestacjonarne i podyplomowe)

Beata Konowalczyk
poniedziałek, wtorek, czwartek: 9:00–13:00
środa: 11:00–13:00
pl. Wielkopolski 9, bud. C pok. 403

Więcej informacji: https://uap.edu.pl/dla-studentow/biuro-podawcze-dziekanaty/


Studia stacjonarne jednolite magisterskie
Kierunek: GRAFIKA


Katedry


Studia niestacjonarne dwustopniowe
Kierunek: GRAFIKA


Studia podyplomowe
Kierunek: GRAFIKA



CHARAKTERYSTYKA WYDZIAŁU

Nauczanie na kierunku grafika rozpoczęło się wraz z powstaniem Szkoły Zdobniczej w roku 1919. Wówczas, obok wydziałów Malarstwa Dekoracyjnego, Rzeźby i Fotografii Artystycznej, powstał Wydział Grafiki. Na dobre szkoła ruszyła w roku 1921, wtedy też Wydział Grafiki poszerzono o Introligatorstwo. W 1938 roku przekształcono szkołę w Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych, którego prężną działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Zaraz po zakończeniu wojny Jan Jerzy Wroniecki jako pierwszy ze środowiska poznańskiego zgłosił się do władz i uzyskał zgodę na powołanie szkoły na nowo. Od początku w strukturze pojawił się Zakład Grafiki, kierowany przez Wronieckiego. W 1946 roku Instytut przekształcono w Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Po wielu latach reform i zmian w strukturze uczelni w roku 1962 utworzony został obok Wydziału Architektury Wnętrz, drugi wydział, Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby z działającą w jego ramach Katedrą Grafiki. Na zaproszenie ówczesnego Rektora, prof. Stanisława Teisseyre’a, wydział tworzyli młodzi wówczas twórcy: Tadeusz Jackowski, Lucjan Mianowski oraz Zbigniew Lutomski. Samodzielny Wydział Grafiki, początkowo z jedną katedrą, powstał w roku 2002, kiedy to Senat przemianowanej w międzyczasie Akademii Sztuk Pięknych powołał trzy niezależne jednostki zamiast Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W 2003 roku do Wydziału Grafiki dołączyła Katedra Komunikacji Wizualnej, funkcjonująca dotychczas na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. W tej postaci Wydział działa do dzisiaj i kształci studentów na kierunku grafika w dwóch zakresach: grafika artystyczna oraz grafika projektowa. Każda z Katedr realizuje osobne programy dydaktyczne, zakładające jednak wzajemne przenikanie się problemów artystycznych i projektowych.

Kandydaci na studia już w trakcie składania dokumentów deklarują zakres, na którym chcą podjąć edukację. Wydział prowadzi również studia niestacjonarne dwustopniowe oraz studia podyplomowe. Wszystkie pracownie artystyczne i projektowe są autonomiczne, mogą w nich studiować wszyscy studenci UAP w ramach wolnego wyboru. Studenci biorą czynny udział w prezentacjach własnego dorobku i projektach artystycznych, zdobywają nagrody w licznych konkursach, tym samym aktywnie uczestniczą w budowaniu wysokiej pozycji poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Katedra Grafiki jest inicjatorem niezwykle prestiżowego Biennale Grafiki, którego pierwsza edycja odbyła się w 1999 roku.

Wydział jest uprawniony do nadawania stopnia doktora, doktora habilitowanego oraz przeprowadzania postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne.

EFEKTY KSZTAŁCENIA

Wydział Grafiki Uniwersytetu Artystycznego kształci nie tylko przyszłych twórców posługujących się swobodnie artystycznymi środkami wyrazu, ale również przygotowuje studentów do podjęcia pracy w zawodzie projektanta grafika, rozumiejącego potrzeby współczesnego społeczeństwa informatycznego i potrafiącego odpowiadać na jego zapotrzebowanie. Rozwój technologii służących kształtowaniu komunikacji społecznej, poszukiwanie nowych form wizualnych służących obiegowi informacji i łatwiejszemu dostępowi do dóbr kultury powodują zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Stale modyfikowany program nauczania zapewnia powiązanie aktualnych oczekiwań zmieniającego się rynku z kwalifikacjami absolwentów.


RADA PROGRAMOWA KIERUNKU GRAFIKA PROJEKTOWA

Podstawowym zadaniem rady programowej kierunku jest dbałość o właściwą realizację i wysoki poziom procesu kształcenia na danym kierunku studiów; nawiązywanie współpracy z interesariuszami zewnętrznymi i wewnętrznymi mającej na celu doskonalenie programów kształcenia pod kątem dostosowania sylwetki absolwenta do potrzeb rynku, a także wyznaczanie kierunków prowadzonych badań naukowych we wszystkich obszarach oraz nadzór nad ich realizacją.

Skład Rady Programowej:

  • prof. dr hab. Krzysztof Kochnowicz (Kierownik Katedry Grafiki Projektowej) Przewodniczący RP
  • dr hab. Wojciech Hoffmann (Kierownik Studiów Podyplomowych: Projektowanie Efektów Wizualnych)
  • dr Mateusz Kokot (Kierownik Studiów Niestacjonarnych)
  • dr Marcin Markowski (Kierownik Studiów Podyplomowych: Projektowanie Graficzne)
  • dr Agata Kulczyk
  • mgr Michał Żerdzicki
  • Zofia Żukowska (Przedstawicielka osób studenckich)

RADA NAUKOWA KIERUNKU GRAFIKA PROJEKTOWA

Do zadań rady naukowej wydziału należą w szczególności:

  • podejmowanie uchwał w sprawach wydziału, w tym uchwał dotyczących jakości kształcenia, a w szczególności ustalanie ogólnych kierunków działalności wydziału;
  • przygotowywanie dokumentów w zakresie tworzenia i likwidacji kierunku;
  • czynności związane z nadawaniem stopni doktora i doktora habilitowanego, które określone zostały w odrębnych regulaminach.

Skład Rady naukowej kierunku:

  • dr hab. Wojciech Janicki (Dziekan)
  • dr Dominika Czerniak-Chojnacka (Prodziekana)
  • prof. dr hab. Mirosław Adamczyk
  • prof. dr hab. Krzysztof Kochnowicz
  • prof. dr hab. Krzysztof Molenda
  • dr hab. Wojciech Hoffmann
  • dr hab. Krzysztof Kwiatkowski
  • dr hab. Lucyna Talejko-Kwiatkowska
  • dr Mateusz Kokot
  • dr Agata Kulczyk
  • dr Marcin Markowski
  • mgr Michał Żerdzicki
  • Zofia Żukowska (Przedstawicielka osób studenckich) 
  • Autor: Michał Żerdzicki
  • Opublikowano: 13.11.2016, 15:44
  • Ostatnia edycja: 10.12.2024, 11:12