Przejdź do treści

Pracownia  Zjawisk  Teatralnych

kierownik:
prof. dr hab. Piotr Tetlak

asystentka:
dr. Martyna Stachowczyk, ad.

laborant:
mgr Krzysztof Urban, lab.

kontakt:
piotr.tetlak@uap.edu.pl,
martyna.stachowczyk@uap.edu.pl

miejsce:
Bud. E,  s. 45

godziny i dni otwarcia pracowni:
poniedziałek: 9:00– 14:00
wtorek   9:00 – 13:30
czwartek  9:00 – 14:00

PROGRAM PRACOWNI studia I stopnia

PROGRAM PRACOWNI studia II stopnia


Pracownia została utworzona na początku lat 90 ubiegłego wieku  przez prof. Jarosława Maszewskiego znanego pedagoga, społecznika i funkcjonowała pod nazwą Pracowni Skojarzeń Elementarnych w Katedrze Bioniki, gdzie głównie prowadzono ćwiczenia bioniczne, służące później rozwiązaniom parateatralnym i quasi scenograficznym.

W 2003 roku  pracownią o zmienionej już nazwie kieruje dr hab. Piotr Tetlak i ukierunkowuje stricte na działania związane ze scenografią szeroko pojętą: teatralną, widowisk plenerowych, scen i scenografii  koncertowych  i obiektami w przestrzeni miejskiej. Niemal w tym samym czasie dołącza do niej reżyser Lech Raczak – legendarna postać polskiej sceny alternatywnej i współtwórca Teatru 8 Dnia . Wspiera ją jako autorytet w dziedzinie reżyserii i współprowadzący plenery, podczas których powstają etiudy teatralne na bazie wizji plastycznej uczestników.

Pracownia przechodzi do Katedry Architektury Wnętrz, a w rezultacie w 2005 roku, współtworzy Katedrę Scenografii. Kierunek powstaje dzięki staraniom prof. Wojciecha Mullera i prof. Henryka Regimowicza (na Wydziale Architektury i Wzornictwa, obecnie Katedra Scenografii współtworzy Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii). Jest to najstarsza pracownia ukierunkowana na zjawiska teatralne i scenografię szeroko pojętą (”site-specific”) na UAP (ASP) od 1993 roku.

Z pracownią związani byli i są absolwenci i pedagodzy UAP m.in.: scenograf – prof. Bohdan Cieslak, scenograf – Jakub Psuja, kostiumolog i scenograf – Ewa Tetlak, scenograf – dr Tomasz Ryszczyński, arch. wnętrz – dr. Piotr Barłóg, scenograf i rzeźbiarz – Martyna Stachowczyk, scenograf i rzeźbiarz – Krzysztof Urban, proj. grafiki – dr Agata Kulczyk, arch. wnętrz  dr Mikołaj Stankowski, kostiumolog –  dr Elżbieta Cios, kostiumolog – dr  Ewa Mróz,  scenograf – Marta Wyszyńska, scenograf – Maria Magdalena Wawrzyńczyk, scenograf – Katarzyna Tomczyk.

Dzięki interesującemu programowi i rozbudowanemu zapleczu technicznemu pracownia od kilku lat jest także realizatorem wielu działań scenografii we współpracy z różnymi teatrami, placówkami kultury, festiwalami: Malata Festival (1996 – 2012), Teatr im. Helleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,  Teatr Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, CK Zamek w Poznaniu, Festiwal Zdarzenia w Tczewie, Fundacja Barak Kultury, Baku Teatr, Urząd Miasta Poznania, Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr Cinema, Fundacja Patria.
Z reżyserami i choreografami i animatorami kultury: reż. Lech Raczak, prof. Ewa Wycichowska, rez. Janusz Wiśniewski, reż. Eugeniusz Korin reż. Przemysław Prasnowski, animator kultury Andrzej Maszewski. Pracownia ponadto współpracuje z wieloma pedagogami , artystami i studentami  miasta Poznania zapraszając ich do wydarzeń i działań plenerowych  a także ostatniego  znanego jako  AK 30  (trzydzieści wernisaży w trzydzieści  dni) pomysłu Krzysztofa Urbana asystenta do spraw technicznych  promowanego i rozbudowanego programowo przez prof. nadzw. Piotra Tetlaka jako promocja młodej kadry.

  • Autor: Aleksandra Gaj
  • Opublikowano: 18.01.2019, 11:46
  • Ostatnia edycja: 02.03.2021, 09:58