Więcej…
“Jednak plany co do jego powstania były o wiele wcześniejsze i zarysowały się jeszcze w czasach Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Wiążą się one ze staraniami Stefana Wojneckiego podjętymi celem uruchomienia studiów fotograficznych, które powstały już w roku 1981, a także z Katedrą Intermediów na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, założoną w roku 1989 a kierowaną przez Antoniego Zydronia, obejmującą wówczas także pracownie fotografii i filmu animowanego.
Do grona inicjatorów powołania Wydziału należeli nauczyciele akademiccy i jednocześnie czynni uczestnicy obiegu sztuki, świadomi konieczności przystosowania programu uczelni do przemiany w głównym nurcie sztuki: Izabella Gustowska, Piotr Kurka, Antoni Mikołajczyk, Stefan Wojnecki, Antoni Zydroń. Krąg znaczących artystów – reprezentantów różnych dziedzin sztuki, stanowiących o profilu nowopowstałego wydziału poszerzają wkrótce także, m.in. Wojciech Bruszewski, Hironim Neumann i Kazimierz Urbański”1, a nieco później m.in. Jacek Adamczak, Mirosław Bałka, Maciej Ćwiek, Leszek Knaflewski, Andrzej Syska, Zbyszko Trzeciakowski, Piotr Wołyński. “Wszyscy oni realizowali w swoich dotychczasowych pracowniach pionierskie programy, interdyscyplinarnie i transwersalnie przekraczając format istniejących dziedzin. Założenia programowe były od zarania w pełni pionierskie i takimi wciąż są, ewoluując w toku przemian strukturalnych (podział na studia dwustopniowe) i koncepcyjnych (unikatowe rozwiązania w zakresie dydaktyki).” Duży udział w rozwoju dydaktyki i badań na Wydziale mieli także wybitni teoretycy, m.in. Ryszard W. Kluszczyński czy Jerzy Olek.
“Pierwotna struktura Wydziału Komunikacji Multimedialnej obejmowała cztery jednostki: trzy katedry, odpowiednio: Intermediów (wraz z pracowniami filmu animowanego), Fotografii i Komunikacji Wizualnej oraz Zaoczne Studium Fotografii Profesjonalnej. Pierwszym dziekanem Wydziału został Ryszard K. Przybylski, a prodziekanem Andrzej P. Florkowski.
Początkowo, zanim animacja, fotografia i intermedia stały się kierunkami kształcenia, program studiów w katedrach prowadzony był w oparciu o ramy programowe kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, jako specjalności.” W roku 2002 uczelnia dostała pozwolenie na utworzenie kierunków unikatowych animacja, intermedia i fotografia (pierwszych tego typu w polskim systemie kształcenia artystycznego). Wtedy też powstała Katedra Filmu Animowanego (w roku 2007 przekształcona w Katedrę Animacji)”.¹
Od roku 2003 Katedra Komunikacji Wizualnej opuściła Wydział poszerzając skład Wydziału Grafiki. W roku 2012 z inicjatywy Marka Wasilewskiego w ramach Wydziału uruchomiono pierwsze na uczelni Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie (rozwiązane decyzją rektora w roku 2019).
W roku 2014 Katedra Animacji utworzyła własny wydział, a w roku 2019 tuż po krótkotrwałej zmianie nazwy Wydziału na Wydział Sztuki Mediów, także Katedra Fotografii stała się odrębnym wydziałemi. W roku 2020 w drodze poszukiwania synergii Katedra Animacji na powrót połączyła się z Katedrą Intermediów tworząc wydział o aktualnej nazwie i statusie.
Obecnie w trzech stanowiących Wydział Katedrach prowadzone są trzy kierunki studiów. W Katedrze Intermediów prowadzone jest kształcenie na kierunku intermedia (w latach 2015 – 2024 także na specjalności / w zakresie film eksperymentalny), w Katedrze Animacji na kierunku animacja, a od roku 2024 nowo powstała Katedra Filmu Eksperymentalnego (wyodrębniona z Katedry Intermediów) prowadzi kierunek film eksperymentalny.
Władze Wydziału stanowią obecnie: dziekan Sławomir Sobczak i prodziekan Miłosz Margański. Kierowniczką Katedry Intermediów jest Karolina Kubik, kierownikiem Katedry Animacji – Paweł Prewencki a kierowniczką Katedry Filmu Eksperymentalnego – Anna Konik.
Katedra Intermediów i Katedra Filmu Eksperymentalnego obejmują po 4 pracownie, Katedra Animacji 7 pracowni, w ramach których prowadzonych jest blisko 30 przedmiotów kierunkowych.
Obecnie na Wydziale zatrudnionych jest 23 pracowników badawczo – dydaktycznych, 4 wykładowców i 3 laborantów Ponadto do realizacji programów studiów na wszystkich kierunkach zatrudnionych jest dodatkowo kilkanaście osób.
Aktualnie na Wydziale studiuje ponad 100 osób (49 na kierunku animacja, 43 na kierunku intermedia i 15 na kierunku film eksperymentalny) dodatkowo w większości pracowni studiują także osoby w ramach programu Study in English oraz programów wymiany: Erasmus+ i PoMost.
Sławomir Sobczak, Dziekan Wydziału Animacji i Intermediów
¹ Ewa Wójtowicz: “Wydział Komunikacji Multimedialnej – Rys historyczny” str. 236-237, w “W stronę poznania / Fenomen szkoły poznańskiej”, wyd. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 2016