Przejdź do treści

 

Dziekan
prof. dr hab. Sławomir Sobczak
slawomir.sobczak@uap.edu.pl

Prodziekan
dr hab. Miłosz Margański, prof. UAP
milosz.marganski@uap.edu.pl

Asystentka Dziekana
Ewa Portna
ewa.portna@uap.edu.pl
61 853 00 18 wew. 119
Plac Wielkopolski 9, pokój 401

Dziekanat
Beata Konowalczyk
beata.konowalczyk@uap.edu.pl
61 853 00 18 wew. 117
Plac Wielkopolski 9, pokój 403

Kierownik Katedry Animacji
dr Paweł Prewencki, ad.
pawel.prewencki@uap.edu.pl 

Kierowniczka Katedry Intermediów
p.o. mgr Karolina Kubik, as.
karolina.kubik@uap.edu.pl 

Kierowniczka Katedry Filmu Eksperymentalnego
dr Anna Konik, ad.
anna.konik@uap.edu.pl


Kierunki prowadzone w ramach Wydziału


Katedry

STUDIA STACJONARNE

  • 3-letnie studia pierwszego stopnia na kierunku animacja
  • 3-letnie studia pierwszego stopnia na kierunku film eksperymentalny
  • 3-letnie studia pierwszego stopnia na kierunku intermedia
  • 2-letnie studia drugiego stopnia na kierunku animacja
  • 2-letnie studia drugiego stopnia na kierunku film eksperymentalny
  • 2-letnie studia drugiego stopnia na kierunku intermedia

STUDIA PODYPLOMOWE

  • roczne studia podyplomowe film artystyczny (w przygotowaniu, pierwszy nabór luty 2026)

O WYDZIALE

Wydział Animacji i Intermediów jest kontynuatorem tradycji, która została zapoczątkowana w roku 1997. Za sprawą kilkunastu osób dla których ramy programowe ówczesnych trzech wydziałów wydawały się zbyt ciasne, ograniczające potencjał tkwiący w zmianach zachodzących w sztuce m.in. pod wpływem dynamicznego rozwoju nowych technologii, a co za tym idzie nowych mediów artystycznego wyrazu, w ówczesnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, powstała nowa jednostka organizacyjna o nazwie Wydział Komunikacji Multimedialnej.

ROZWIN

Więcej…

“Jednak plany co do jego powstania były o wiele wcześniejsze i zarysowały się jeszcze w czasach Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Wiążą się one ze staraniami Stefana Wojneckiego podjętymi celem uruchomienia studiów fotograficznych, które powstały już w roku 1981, a także z Katedrą Intermediów na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, założoną w roku 1989 a kierowaną przez Antoniego Zydronia, obejmującą wówczas także pracownie fotografii i filmu animowanego.

Do grona inicjatorów powołania Wydziału należeli nauczyciele akademiccy i jednocześnie czynni uczestnicy obiegu sztuki, świadomi konieczności przystosowania programu uczelni do przemiany w głównym nurcie sztuki: Izabella Gustowska, Piotr Kurka, Antoni Mikołajczyk, Stefan Wojnecki, Antoni Zydroń. Krąg znaczących artystów – reprezentantów różnych dziedzin sztuki, stanowiących o profilu nowopowstałego wydziału poszerzają wkrótce także, m.in. Wojciech Bruszewski, Hironim Neumann i  Kazimierz Urbański”1, a nieco później m.in. Jacek Adamczak, Mirosław Bałka, Maciej Ćwiek, Leszek Knaflewski, Andrzej Syska, Zbyszko Trzeciakowski, Piotr Wołyński. “Wszyscy oni realizowali w swoich dotychczasowych pracowniach pionierskie programy, interdyscyplinarnie i transwersalnie przekraczając format istniejących dziedzin. Założenia programowe były od zarania w pełni pionierskie i takimi wciąż są, ewoluując w toku przemian strukturalnych (podział na studia dwustopniowe) i koncepcyjnych (unikatowe rozwiązania w zakresie dydaktyki).” Duży udział w rozwoju dydaktyki i badań na Wydziale mieli także wybitni teoretycy, m.in. Ryszard W. Kluszczyński czy Jerzy Olek.

“Pierwotna struktura Wydziału Komunikacji Multimedialnej obejmowała cztery jednostki: trzy katedry, odpowiednio: Intermediów (wraz z pracowniami filmu animowanego), Fotografii i Komunikacji Wizualnej oraz Zaoczne Studium Fotografii Profesjonalnej. Pierwszym dziekanem Wydziału został Ryszard K. Przybylski, a prodziekanem Andrzej P. Florkowski.

Początkowo, zanim animacja, fotografia i intermedia stały się kierunkami kształcenia, program studiów w katedrach prowadzony był w oparciu o ramy programowe kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, jako specjalności.” W roku 2002 uczelnia dostała pozwolenie na utworzenie kierunków unikatowych animacja, intermedia i fotografia (pierwszych tego typu w polskim systemie kształcenia artystycznego). Wtedy też powstała Katedra Filmu Animowanego (w roku 2007 przekształcona w Katedrę Animacji)”.¹

Od roku 2003 Katedra Komunikacji Wizualnej opuściła Wydział poszerzając skład Wydziału Grafiki. W roku 2012 z inicjatywy Marka Wasilewskiego w ramach Wydziału uruchomiono pierwsze na uczelni Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie (rozwiązane decyzją rektora w roku 2019).

W roku 2014 Katedra Animacji utworzyła własny wydział, a w roku 2019 tuż po krótkotrwałej zmianie nazwy Wydziału na Wydział Sztuki Mediów, także Katedra Fotografii stała się odrębnym wydziałemi. W roku 2020 w drodze poszukiwania synergii Katedra Animacji na powrót połączyła się z Katedrą Intermediów tworząc wydział o aktualnej nazwie i statusie.

Obecnie w trzech stanowiących Wydział Katedrach prowadzone są trzy kierunki studiów. W Katedrze Intermediów prowadzone jest kształcenie na kierunku intermedia (w latach 2015 – 2024 także na specjalności / w zakresie film eksperymentalny), w Katedrze Animacji na kierunku animacja, a od roku 2024 nowo powstała Katedra Filmu Eksperymentalnego (wyodrębniona z Katedry Intermediów) prowadzi kierunek film eksperymentalny.

Władze Wydziału stanowią obecnie: dziekan Sławomir Sobczak i prodziekan Miłosz Margański. Kierowniczką Katedry Intermediów jest Karolina Kubik, kierownikiem Katedry Animacji – Paweł Prewencki a kierowniczką Katedry Filmu Eksperymentalnego – Anna Konik.

Katedra Intermediów i Katedra Filmu Eksperymentalnego obejmują po 4 pracownie, Katedra Animacji 7 pracowni, w ramach których prowadzonych jest blisko 30 przedmiotów kierunkowych.

Obecnie na Wydziale zatrudnionych jest 23 pracowników badawczo – dydaktycznych, 4 wykładowców i 3 laborantów Ponadto do realizacji programów studiów na wszystkich kierunkach zatrudnionych jest dodatkowo kilkanaście osób.

Aktualnie na Wydziale studiuje ponad 100 osób (49 na kierunku animacja, 43 na kierunku intermedia i 15 na kierunku film eksperymentalny) dodatkowo w większości pracowni studiują także osoby w ramach programu Study in English oraz programów wymiany: Erasmus+ i PoMost.

Sławomir Sobczak, Dziekan Wydziału Animacji i Intermediów


¹ Ewa Wójtowicz: “Wydział Komunikacji Multimedialnej – Rys historyczny” str. 236-237, w “W stronę poznania / Fenomen szkoły poznańskiej”, wyd. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 2016


ROZWIN

Wybrani absolwenci Wydziału (kierunków intermedia i animacja – od 2002):

Wojciech Bąkowski, Olga Bejm, Piotr Bosacki, Mieszko Dobek, Jan Domicz, Andrzej Gosieniecki, Barbara Gryczan, Wojciech Hoffmann, Wojciech Jankowski, Jakub Jasiukiewicz, Szymon Kabała, Ada Karczmarczyk, Zuzanna Kernbach, Adrian Kolarczyk, Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Michał Knychałs, Katarzyna Krakowiak, Krzysztof Łukomski, Miłosz Margański, Dawid Misiorny, Robert Mleczko, Antoni Możdżeń, Tomasz Mróz, Aleksandra Nunu Leszyńska, Izabela Nykiel, Dominika Olszowy, Franciszek Orłowski, Maria Ornaf, Joanna Polak, Paweł Prewencki, Robert Proch, Maciej Rudzin, Izabela Sitarska, Aleksandra Szmida, Konrad Smoleński, Filip Strzelczyk, Andrzej Szwabe, Adrian Szwarc, Maria Ewa Toboła, Raman Tratsiuk.

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 04.09.2020, 13:56
  • Ostatnia edycja: 20.02.2025, 11:56