Przejdź do treści

Wystawa zorganizowana w ramach projektu „Wolność – granice tożsamości”.

Patronat honorowy nad projektem objął prof. Andrzej Bednarczyk

Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

4.03.2024 – 24.03.2024

Galeria Malarstwa ASP w Krakowie

pl. Matejki 13

Kuratorem wystawy jest prof. Zbigniew Bajek, dla którego rok 2024 jest wyjątkowy: 100 lat temu zmarł Franz Kafka, 40 lat temu obronił dyplom na krakowskiej ASP, 20 lat temu została z jego inicjatywy powołana do życia na Wydziale Malarstwa 1. Pracownia Interdyscyplinarna (powstała jako byt zupełnie nowy. Nie było wcześniej takiej w strukturze jednostki).Z tych racji, Bajek zaprosił do udziału w kameralnej wystawie, którą zatytułował „Tożsamość” prof. Marka Sibinský’ego z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego oraz prof. Zbigniewa Szota z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, dwóch bliskich mu artystów i… ludzi, z którymi od lat współpracuje. Łączy ich wiara w sens zajmowania się sztuką, konieczność ciągłego eksperymentowania oraz potrzeba dzielenia się zdobytym doświadczeniem z innymi.

Artyści organizują przedsięwzięcia artystyczne o charakterze krajowym i międzynarodowym, do których zapraszają profesorów, doktorantów i studentów macierzystych Uczelni ale także uczelni artystycznych z całej Polski oraz Republiki Czeskiej i Niemiec.

Prof. Marek Sibinský jest m.in. współautorem niezwykle prestiżowego projektu „ISSO. International serigraphy symposium Ostrava”, do którego zapraszani są artyści różnych dyscyplin, mogący w pracowniach sitodruku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego zrealizować autorskie projekty. Dorobek uczestników projektu pokazywany jest na wystawach w eminentnych galeriach Europy.

Prof. Zbigniew Szot od kilku lat inicjuje Międzynarodowe Spotkania Artystyczne w Trzebiatowie, goszczących twórców z Europy i Azji, reagujących w swojej twórczości na wyzwania współczesności. Jest również autorem projektu „Walizka”, powstałym na fali pandemii, kiedy ustało oficjalne życie wystawiennicze i możliwą formą spotkania były wystawy przekazywane sobie w walizce („walizkowe” – nawiązanie do okresu stanu wojennego).

Prof. Bajek jest autorem bardzo wielu inicjatyw artystyczno badawczych, jak chociażby projekty podejmujące zagadnienia związane z hasłem „wolność” („Wymiary Wolności”, „Labirynt Wolności”, „Dramat Wolności”, „Dotyk Wolności” i inne). W ostatnich latach realizował duże, międzynarodowe projekty, dla których punktem odniesienia była twórczość Franza Kafki. Uczestnicy projektów „Kafka – przełamywanie granic”, „Kafka – Oswajanie Obcego”, „KAFKA 2024” inspirowali się – i inspirują – aforyzmami ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”, które pisarz napisał w czasie, gdy Europę dotknęło szaleństwo I Wojny Światowej, a jego osobiście nieuleczalna choroba. Przesłanie miniatur Kafki, pomimo upływu czasu, zachowuje wyjątkową aktualność.

Artystów spotykających się w marcu 2024 r. w Galerii Malarstwa ASP wiele łączy ale też wyróżnia poczucie własnej tożsamości.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 26.02.2024, 10:04
  • Ostatnia edycja: 26.02.2024, 10:04