Przejdź do treści

Natalia Czarcińska, Jerzy Muszyński, Dorota Tarnowska-Urbaniak | Wspólne gesty: ściana-sufit-podłoga

otwarcie wystawy 11.03.2024 o godz. 18.00

Galeria AT (UAP), ul. Solna 4, Poznań

wystawa czynna do 22.03.2024 w godz. 15-18

Natalia Czarcińska jest absolwentką kierunków: malarstwo i edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Od 2014 roku związana z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie pracuje jako adiunktka w V Pracowni Malarstwa. Współpracowała z Fundacją Malta w Poznaniu, kuratorka wystawy głównej IV Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu (2023). Współprowadzi Galerię Szewską 16 w Poznaniu. Swoje prace pokazywała m.in. w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Archiwum Idei w Poznaniu, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Jerzy Muszyński (1985), artysta wizualny, absolwent Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (2011). Doktor sztuki (2019), związany z UAP, gdzie obecnie pracuje jako adiunkt w Pracowni Malarstwa w Architekturze i współprowadzi Galerię Szewską 16 (od 2020). Swoje prace prezentował m.in. w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Dorota Tarnowska-Urbanik w 2008 obroniła pracę dyplomową z zakresu grafiki warsztatowej i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), w latach 2007–2008 studiowała grafikę na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie. W latach 2009–2013 odbyła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Od 2013 roku jest adiunktem, a od 2023 roku pełniącą obowiązki kierowniczki w Pracowni Tkaniny Artystycznej na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP.

O wystawie w Galerii AT artyści piszą: „W naszym założeniu Wspólne gesty nie są wystawą problemową, ale wystawą-problemem. Nie są odpowiedzią na postawione wcześniej zagadnienie, ale jego odkrywaniem przez artykulację jedynie przeczuwanego mianownika naszych aktywności i stwarzaniem warunków dla jego wyłonienia się z formy. Nie tyle boimy się nazwania, co otwieramy się na nienazwane, uobecniające się w rejestrach sprzed podziału na formę i treść. W praktyce artystycznej bliskie jest nam działanie, w którym sensy nie zawsze są projektowane a priori, ale ujawniają się dopiero w procesie. Wspólne gesty, jak pisał Marcin Salwin o odsłonie wystawy w BGSW w Słupsku, „operują synonimicznymi układami myślenia, a powołane symbole i gesty budują […] zestawy pojęć wizualnych. Te wycinki odnajdują się nawzajem, pomiędzy pracami czy przestrzeniami.”  Podtytułemściana – sufit – podłoga chcielibyśmy przenieść akcent z galerii-miejsca na galerię rozumianą jako doświadczana zmysłowo przestrzeń.

Galeria AT (UAP), ul. Solna 4, Poznań

website: www.galeria-at.siteor.pl

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 28.02.2024, 15:40
  • Ostatnia edycja: 28.02.2024, 15:40