Przejdź do treści

Alicja Jeziorecka | Pamięć Drogi

Galeria Sztuki w Mosinie

Wernisaż: 13 stycznia godz. 17.30

Czas trwania wystawy: 13.01–4.02.2024

 PAMIĘĆ DROGI   

Spojrzenie na tu i teraz poprzez pryzmat pamięci. Obecność historii zaklęta w kamieniu, który jest także świadkiem czasu teraźniejszego. 

Linie-rysunek jako łącznik pomiędzy tym wszystkim co się wydarzyło i co jest bliskie nam teraz. Idąc przed siebie nie sposób zostawić wszystko za sobą. Wpływ jest istotny. Niezaprzeczalny. Pomiędzy tym całym czasem zostaje nawiązany dialog przeszłości z teraźniejszością i przyszłościom. Dlatego instalacja mimo stałych punktów(rysunku na blejtramie) i kamieni polnych jest w ciągłej zmianie(każdy nowy montaż instalacji to tworzenie nowych układów linii-nowych historii.

To mój własny przestrzenny ogród, w którym kamienie i ciągle tworzony rysunek linii, są bazą do powołania nowych przestrzennych obrazów. To symboliczny ogród, gdzie obrazy, linie i kamienie stają się świadkami wydarzeń. Jest tutaj także nawiązanie do japońskich kamiennych ogrodów-KARESANSUI.

To także droga do pokonania.

Zależy mi, żeby praca i otoczenie nawiązywały ze sobą dialog. Interesuje mnie interwencja w zastane miejsce. To tworzenie stanów pomiędzy. 

Upływ czasu ma znaczenie. Instalacja podlega ciągłej zmianie-tak jak życie człowieka.

Zaczynamy doceniać to co zdawać się może jest mało istotne- zwykłe kamienie. W Japonii jest nawet na to określenie SUISEKI- odnajdywanie piękna w kamieniach. 

Punktem odniesienia są polne kamienie pochodzące z pól rodzinnego domu, które poprzez ich wybór stają się z indywidualnymi formami na których opiera się cała instalacja.

Kamień to ponadczasowe trwanie.

Kamienie reprezentują siłę, stałość i niezmienność.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 12.01.2024, 10:28
  • Ostatnia edycja: 12.01.2024, 10:28