Przejdź do treści

Jacek Jagielski | Za-kres

Wystawa jest rodzajem autorskiej syntezy twórczości Jacka Jagielskiego, ma charakter nieco retrospektywy przywołującej zarówno kilka prac dawniejszych, w tym dokumentacje realizacji w przestrzeniach otwartych, jak i prace zupełnie nowe. 

Z pewnością dla specyfiki czterdziestoletniej już pracy twórczej Jacka Jagielskiego istotne jest to, że przestrzenne obiekty i instalacje tego artysty mają znamiona lapidarnych i sugestywnych znaków poruszających wyobraźnię, bo ich wymowa nie jest oczywista. Angażują intelekt i emocje, prowokują do analitycznych rozważań i uruchamiają różnorodne skojarzenia.

Niejednokrotnie w pracach Jacka Jagielskiego pojawiają się przedmioty codziennego użytku, ale przetworzone w nowe znaczące formy. Stają się przez to wypowiedziami o ludzkich postawach wobec rzeczywistości – o uniwersalnych dążeniach, nadziejach i lękach. Wystawa ukazując szerokie spektrum twórczości artysty tworzy ciekawą przestrzeń dialogu między prezentowanymi pracami. I zaprasza do dialogu z nimi.

Galeria Działań
SMB Imielin, ul. Marco Polo 1; 02 – 776 Warszawa
tel. 22 643 65 37, www.galeriadzialan.hg.pl
Kierownik artystyczny: Fredo Ojda

Wystawa czynna: 17.11.2023 – 02.02.2024.

Zrealizowano dzięki wsparciu Wydziału Kultury m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursynów.

Prof. Jacek Jagielski (ur. 1956) Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  w Poznaniu (1978–1984). Dyplom z wyróżnieniem w zakresie rzeźby w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego i rysunku w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1985 roku. Rezydent w Fundacji im. Henry’ego Moore’a w Berllanderi Sculpture Workshop w Wielkiej Brytanii. Laureat konkursów rzeźbiarskich. Od 1984 pedagog na macierzystej uczelni. Pełnił liczne funkcje w jej strukturach, był prodziekanem, kierownikiem studiów podyplomowych, dziekanem, a następnie, przez dwie kadencje do 2016, prorektorem do spraw artystycznych. Pełnił również funkcje komisarza wystaw, organizatora plenerów, prezentacji, wykładów czy współorganizatora konferencji naukowych, zasiadał w jury licznych konkursów, zespołach oraz ciałach kolegialnych. Członek Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2008-2011) oraz Rady Programowej Galerii Działań w Warszawie. Współpracuje z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Związany z Galerią AT w Poznaniu oraz warszawską Galerią Działań. Sprawuje opiekę artystyczną nad Art Life University Gallery w Poznaniu. Laureat nagród i odznaczeń: Medal Komisji Edukacji Narodowej (2009), Medal Srebrny za Długoletnią Służbę (2011), Srebrny (2014) oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2020). Obecnie pracuje w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby.

Grzegorz Borkowski

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 17.11.2023, 12:18
  • Ostatnia edycja: 17.11.2023, 12:18