Przejdź do treści

Projekt PerspAKTIV razem z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Galerią Miejską Arsenał zapraszają Studentki i Studentów do wzięcia udziału w wystawie dotyczącej Puszczy Białowieskiej, której kuratorką będzie rezydentka z Białorusi – Volha Arkhipova.

Pierwsze spotkanie dla wszystkich chętnych 8.11.2023 o godzinie 17.00 w Poznań Art Corner (Al. Marcinkowskiego 28, Kamiennica, IV piętro). Propozycje dzieł mile widziane.

W razie pytań i wątpliwości: julia.zalozna@uap.edu.pl

Puszcza Białowieska

Wystawa ma na celu przedstawienie „Puszczy Białowieskiej” jako miejsca szczególnego, które zachowując swoje cechy, należy do kilku państw. Jest to ekoregion, o umownej nazwie „Sarmacki las mieszany”, przez który w obecnie przebiega granica między Polską a Białorusią. Granica, która jednak nie dzieli samego ekosystemu.

Puszcza Białowieska to jedyna część naszego kontynentu, w której zachował się pierwotny, reliktowy las pokrywający niegdyś większość terytorium Europy. Unikatowe rośliny i zwierzęta istniały i nadal są obecne w tym miejscu.

Wystawa może być także opowieścią o  historii kultur, która jest wyjątkowa, podobnie jak ekosystem Puszczy Białowieskiej. Na przestrzeni wieków granice się zmieniały, ale zwyczaje,właściwe dla tego regionu wciąż istnieją.

W kulturze Polski i Białorusi było wiele wspólnych wydarzeń, pojęć, zjawisk i symboli, bohaterów… Chcę pokazać, że nasze dziedzictwo kulturalne i jej obecny potencjał ma moc przekraczania granic bez ich naruszania.

Projekt wystawy zakłada dwa główne kierunki w prezentowanych pracach: historyczny i konceptualny.

W części historycznej chcielibyśmy przypomnieć o wspólnych dla Polski i Białorusi tekstach kultury. Na przykład, poemat Mikołaja Hussowczyka – „Pieśń o żubrze”, który został napisany w języku łacińskim, w celu zaprezentowania tego regionu Papieżowi. Poemat ten został następnie opublikowany w 1523 roku w Krakowie z dedykacją dla polskiej królowej Bony Sforzy. To właśnie w Puszczy Białowieskiej podpisano w 1991 roku porozumienia o likwidacji ZSRR i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw.

W części konceptualnej proponujemy osobom artystycznym dyskusję na aktualne dziś tematy, takie jak pojęcie „dialogu kultur”, „granic” i „własnej tożsamości”.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 31.10.2023, 16:45
  • Ostatnia edycja: 03.11.2023, 12:44