Przejdź do treści

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

„W społeczeństwie obywatelskim mogą pojawiać się napięcia na tle przekonań politycznych czy religijnych, jednak rozmawiając ze sobą, możemy przemyśleć utarte poglądy i dokonać syntezy nowych idei” – mówi kurator projektu Manick Govinda.

Najbliższe spotkanie, zatytułowane Sacrum i profanum, poświęcone będzie rosnącej sekularyzacji zachodnich społeczeństw, a zarazem obserwowanemu kwestionowaniu ideałów Oświecenia, jak racjonalizm, obiektywizm, wiara w ludzki i technologiczny postęp. Przeważająca większość młodych ludzi – wbrew temu, co można by sądzić – nie jest nihilistycznie nastawiona; wzrasta liczba wyznawców islamu, pojawiają się niezliczone formy hobbystycznej duchowości, gdzie znajdziemy motywy ekologiczne nawiązujące do pogańskich wierzeń bądź szamanizmu. Ruchy polityczne również nie stronią od używania do własnych celów wierzeń i wartości. John McWhorter nazwał wokeizm „religią lewicy”. Z kolei altprawica, tocząc, jak to postrzega, duchową walkę z tendencjami liberalnymi, marksistowskimi i kosmopolitycznymi, sięga po okultyzm i mistycyzm.

Jedna z artystycznych inspiracji spotkania: W cieniu: współczesna odyseja Lubomira Arsova

Dyskusja odbędzie się 17 marca 2022 o godzinie 18:30 w budynku Laboratorium obok Zamku Ujazdowskiego.

W spotkaniu wezmą udział:

JJ Charlesworth – krytyk sztuki związany z londyńskim czasopismem artystycznym „ArtReview”;

Byzantia Harlow – brytyjska artystka, którą inspirują wiara, wierzenia, rytuał; równolegle z twórczością artystyczną zajmuje się wróżeniem z kart tarota przy użyciu stworzonej przez siebie talii;

Jan Tarnas – historyk sztuki, filozof, krytyk artystyczny i literacki, redaktor prowadzący magazynu artystycznego „Obieg”.

Lubomir Arsov –reżyser epizodyczny w zaprojektowanej na nowo serii „He-Man and the Masters of the Universe” dla Netflixa. We własnej twórczości interesuje go psychologiczna, parapolityczna i duchowa dynamika, która określa doniosły czas, który wspólnie nawigujemy.

Gospodarzami spotkania będą: Agnieszka Kołek – artystka i kuratorka – oraz Manick Govinda – autor, wykładowca i kurator.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Więcej informacji

https://u-jazdowski.pl/program/dyskusje/napiecia-kulturowe/sacrum-profanum
  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 02.03.2022, 16:21
  • Ostatnia edycja: 02.03.2022, 16:21