Rafał Kotwis | TRANSmisja

Galeria Rotunda UAP

100 / 100 – sto wystaw na sto lat UAP

Budynek A, Al. Marcinkowskiego 29

dr hab. Rafał Kotwis prof. UAP – Urodził się w 1978 roku w Złotowie. W latach 1994 – 1999 uczęszczał do Technikum Elektronicznego we Wronkach. Od 2000 do 2005 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, kierunek Rzeźba. W latach 2002 – 2005 studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na Wydziale Nauk Społecznych, kierunek Filozofia. W 2005 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w zakresie rzeźby u prof. Józefa Petruka. W 2012 roku obronił stopień naukowy doktora sztuk plastycznych. W 2020 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni. Kierownik I Pracowni Rzeźby i Otoczenia – Studyjnej Wydziału Rzeźby oraz wykładowca przedmiotu Techniki komputerowe w rzeźbie. W latach 2016 – 2020 prodziekan, a obecnie dziekan Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą ( Niemcy, Belgia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Litwa, Tajlandia).

Bliższe jest mu stanowisko producenta niż artysty. We wczesnych pracach podejmował problemy estetyzacji codzienności i wyrosłego na jej gruncie mechanizmu anestetyki, jako swoistej dysfunkcji kulturowej czasów obecnych. Z premedytacją wykorzystywał „predykaty” kultury masowej oraz jej stylistyki uwodzenia. Obecnie koncentruje się na problemie immersji sztuki. Pracuje nad serią grafi-obiektów „Made by Kotwis”, w których łączy estetykę z funkcjonalnością. Inspiruje go wszechobecna dehumanizacja wynikająca z zawłaszczania świata przez elektronikę, która zastępuje nam świat codzienny bądź staje się filtrem, przez który go doświadczamy. W wolnych chwilach skupia swą uwagę na nowych technologiach związanych z grafiką i drukiem 3D. Bada nowe medium, testując możliwości jakie daje współczesnemu rzeźbiarzowi.

Żyje i pracuje w Poznaniu.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 16.02.2022, 16:03