Jakub Malinowski | PLOMBA

18.03–15.04.2020

Galeria Innowacji,
Al. prof. S. Kaliskiego 7 | Bydgoszcz
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Kuratorzy Galerii: prof. UTP Anna Bochenek, dr Piotr Tołoczko

Ulica sunie coraz wolniej. Pojazd zatrzymuje się i wzrok pasażera napotyka budynek z otwartym oknem. Jaskrawość fasady wzbrania jednak wglądu do wnętrza, nieprzeniknionego jak oko kałuży.

Niskie słońce wyświetla poroża drzew. Widoki zabudowań, trochę nietutejszych, przypominają plan filmowy, gdzie ściana z wysoko zawieszoną markizą może być elementem scenografii. Wszystko wydaje się krótkotrwałe, przenośne, więźba nieukończonego dachu rzuca geometryczny cień. Naraz pojawia się olbrzymia kurtyna gmachu. Zniekształcony w soczewce aparatu fotograficznego eksponuje niebosiężne gzymsy.

Malarstwo Jakuba Malinowskiego, monumentalne i kameralne zarazem, niesie ciekawe sprzeczności. Jest ciche, a jednocześnie krzykliwe. Miasto obserwowane z auta, ulicy, raptem staje się groźne, wysokogórskie. Nastrój zmienia się. Nierzeczywista kolorystyka zwiastuje jakąś ostateczność. Mimo to (pozornie) bezludne kadry wypełnione są zwyczajnymi dźwiękami – brzękiem naczyń dochodzącym z mieszkań, szelestem powiewającej firany. Szkicowe, transparentne partie opisujące szczegół, towarzyszą gładko malowanym. Wszędobylskie cienie przemierzają połacie, załomy kształtując tektonikę miejsca. Ich nieśpieszna wędrówka jest częścią kosmicznego cyklu. Wkrótce przesuną świat ku szarościom, gdzie pełgają ostatnie rozjarzenia. Dzień zamknie się za stalową bramą lecz niebawem wynurzy się w nowej postaci, o jakiej ostatecznie zdecyduje twórca – malarz, operator filmowy, wizjoner.

dr Natalia Wegner

Jakub Malinowski
Urodził się w 1985 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Od 2011 roku pracuje na macierzystej uczelni, a od 2016 roku jest adiunktem. Tematem jego obrazów jest relacja pomiędzyprzestrzenią publiczną a prywatną. Miejsca, które go interesują, balansują na granicy przerysowania i klasycznych wzorców.

Wybrane wystawy indywidualne:

• Estetyka tymczasowości, Galeria MONA, Poznań, 2016
  • Bound diary, Brinkkalan Galleria, Turku, Finlandia, 2014
  • Wybrane wystawy zbiorowe:
  • Prawdziwe historie, Skalar Office Center, Poznań, 2018
  • Gra z czasem, Galeria BWA, Piła, 2017
  • Pierwsze Biennale Sztuki Młodych, Galeria Centrum, Sopot, 2016
  • Correspondence/Korespondencja, University of Castilla La Mancha, Quenca, Hiszpania
  • Korespondencja, Galeria Skalar Office, Poznań, 2015
  • Gdy łomocze pompa, Galeria Kontrapunkt, Poznań, 2014