Teserówka

Diana Lelonek, Tytus Szabelski oraz prace z kolekcji i archiwum Stanisława i Ireny Teisseyre’ów

Kuratorka: Katarzyna Różniak
Wernisaż: 6.10.2018, godz. 12:00
Wystawa: 6.10 – 9.11.2018
Adres: Dom Stanisława Teisseyre’a, ul. Na Szańcach 4, Poznań
Godziny otwarcia: środa – sobota, 12:00 – 18:00

Teserówka jest domem z pracownią powstałym w ramach „Osiedla Twórców”, zaprojektowanego przez związanego z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu architekta Jerzego Schmidta.
Trzydzieści lat temu dom został przekazany uczelni testamentem przez Stanisława i Irenę Teisseyre’ów. Wystawa prezentuje wyniki dotychczasowych badań archiwalnych i artystycznych skupionych na jego historii. Ich celem było prześledzenie rozwoju projektów otwartych pracowni artystycznych w Poznaniu w latach 60. i 70. oraz ich losów po 1989 roku. W efekcie prac nad wystawą powstał postulat przywrócenia i rozszerzenia towarzyszących im idei w ramach działalności, jaką mogłaby prowadzić Teserówka w alternatywnej rzeczywistości.

W roku 2018 mija 30 lat od śmierci Stanisława Teisseyre’a, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Artystycznego) w latach 1947- 50, 1965-78, zasłużonego dla poznańskiego życia artystycznego organizatora i reformatora PWSSP. W skład przekazanego PWSSP spadku wchodziła kolekcja dzieł sztuki oraz nieruchomość na poznańskiej Cytadeli. Wystawy Kolekcji Stanisława Teisseyre’a będą miały na celu nie tylko prezentację wybranych wątków artystycznych zgromadzonych dzieł sztuki, ale także krytyczne opracowanie części archiwum profesora Teisseyre’a. Wystawa w Teserówce jest jedną z dwóch ekspozycji powstałych w ramach tego projektu (Teserówka, ul. Na Szańcach 4, 6.10–9.11, Przez szyb brylanty, Galeria Piekary 12.10-9.11).

fot. Tytus Szabelski