Od 21 kwietnia do 12 maja br. Galeria Bohema Nowa sztuka będzie miała ogromną przyjemność prezentowania indywidualnej wystawy Piotra Ambroziaka pt. „Presja istnienia”. Wystawa będzie odsłoną nowego oblicza malarstwa artysty, który powszechnie kojarzony jest z ekspresyjną sztuką figuratywną.

Ambroziak definitywnie odszedł od symboli, duchowości, seksualności i zdeformowanych ciał. Nie komentuje już rzeczywistości w typowy dla siebie sposób, nie krytykuje jej, on się z nią mierzy. Miejska dżungla obudziła w nim dzikie zwierze, które rozlewa farbę, rozrywa, zadrażnia płótna, używa technik kojarzonych ze street artem i malarstwem materii. Jego obrazy nie są już nośnikami pokrętnych znaczeń, ale stają się emocją samą w sobie.

Neoekspresyjne obrazy Ambroziaka to drapieżna sztuka gestu. Artysta na nowo odkrywa ekspresyjną siłę koloru i spontanicznego gestu malarskiego, które stają się dla niego nowymi środkami wyrazu. Jego sztuka nie posługuje się już pojęciami i symbolami, ale wykorzystuje nieskrępowany regułami malarskimi gest.

Inspiracją dla jego prac jest przestrzeń miejska, przytłaczająca ilością informacji i niepewnych znaczeń, będąca śmietnikiem kultury. Jego obrazy o grubo kładzionej farbie, zaciekach i elementach malowanych sprayem kojarzą się z odrapanymi ścianami miejskiej dżungli, zapełnionymi grafitti. Obrazy Ambroziaka podobnie jak te ściany stają się palimpsestami, w których nie sposób odczytać znaczeń poszczególnych warstw. W tej miejskiej jaskini (ang. urban cave) liczy się tylko siła przekazu, emocja i impuls. Ambroziak staje się kimś pomiędzy miejskim szamanem, a wandalem atakującym płótno.

Piotr Ambroziak – urodzony w 1971 r. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. W 1996 r. obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu prof. A. Bartczaka (aneks z fotografii u prof. I. Pierzgalskiego). Uczeń prof. J. Narzyńskiego w pracowni malarstwa. Artysta intermedialny, uczestnik wielu stowarzyszeń artystycznych i wystaw międzynarodowych oraz indywidualnych w Polsce. Obecnie doktorant Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku, w pracowni prof. Dominika Lejmana.

Wystawie będzie towarzyszył limitowany katalog z kawałkami pociętego obrazu artysty – pamiątką z pobytu w miejskiej dżungli.

tekst: Michalina Sablik