Ania Gubernat / Magdalena Kmiecik / Wonder’ Land
 
21.04–28.04.2017
Galeria Rotunda
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Budynek A, Al. Marcinkowskiego 29
 
Pojęcie domu kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa, schronienia i stabilności. Oswajanie przestrzeni, jej zajmowanie i zasiedlanie buduje nowy porządek miejsca, które staje się obszarem pewnym i znanym. Współczesne relacje człowieka z przestrzenią zaczęły przybierać różne formy, a znaczenie domu nabrało nowych walorów. Człowiek XXI wieku to wędrowiec-turysta, często zmieniający miejsca zamieszkania, migrujący w poszukiwaniu lepszego życia, niemogący osiągnąć satysfakcji. Ciągłe definiowanie swojej przestrzeni na nowo prowadzi do poczucia bezdomności, a co za tym idzie – samotności.

Eksponowane na wystawie prace są częścią projektu Wonder’ land, który realizowałyśmy w latach 2014-15. Osią projektu jest archiwalne zdjęcie rodzinne, pochodzące z „mitycznej” podróży do Nowego Jorku, wokół którego budujemy swój „Wonderland” – wyimaginowaną krainę, przestrzeń marzeń i pragnień. Nostalgię za miejscami z naszych wspomnień i ciekawość tych, których jeszcze nie znamy. Wonder’ land to nasza osobista podróż. Próba zmierzenia się ze swoimi marzeniami. Z osobistym mitem raju.
 
Ania Gubernat – ur. 1984 r. W 2008 roku obroniła Dyplom z Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (UAP), od 2015 r. doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Studiach Doktoranckich na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.

Magdalena Kmiecik – ur. 1985. Obroniła dyplom licencjacki na Akademii Sztuk Pięknych (UAP) w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (Fotografia) i dyplom magisterski na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii na Wydziale Fotografii. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.