Przejdź do treści

Koło Naukowe Rzeźby

Celem Koła jest aktywizacja działań studentów Wydziału Rzeźby oraz innych wydziałów UAP w obszarze szeroko rozumianej rzeźby. Chcemy umożliwić rozwój badań studenckich związanych z ww. dyscypliną, upowszechnianiem jej i promocją działań studentów. Koło zakłada również poszerzanie wiedzy i doświadczeń w zakresie sztuk plastycznych poprzez warsztaty, wystawy, konferencje i inne.

Siedzibą Koła jest Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Wydział Rzeźby UAP,  Al. Marcinkowskiego 29, 60–697 Poznań


Opiekun koła: dr Tomasz Drewicz

 

Skład samorządu Koła Rzeźby:
Przewodnicząca Martyna Przybyło
Zastępczyni przewodniczącej Barbara Stańko- Jurczyńska
Kanclerz Adrian Woźniak

Kontakt:
kolo-rzezba@uap.edu.pl
Adresy www:
FACEBOOK : https://www.facebook.com/kolowridp/
INSTARGRAM : https://www.instagram.com/kolorzezba/


Jesteśmy Kołem Naukowym Rzeźby UAP. Nie wszyscy jesteśmy studentami rzeźby, jednak nie przeszkadza nam to w znalezieniu wspólnego języka. Nasze działania mają na celu wymianę doświadczeń na tematy związane z rzeźbą, rozumieniem przestrzeni oraz prowadzą do większej samoświadomości w sposobach prezentowania własnej twórczości. Koło zajmuje się organizacją szeregu wystaw oraz publikacji niezależnych wydawnictw – m.in. cyklu zinów prezentujących prace wybrane w ramach open callu. Nasze dyskusje i rozważania skutkują wspólnymi wyjazdami do muzeów oraz galerii. 

A jacy tak właściwie jesteśmy? 

Jesteśmy trochę rozedrgani, trochę kłótliwi. Mamy długie posiedzenia koła i czasami spóźniamy się na ważne głosowania. Jednak w tym chaosie powstają ziny, wystawy i afirmacje sztuki. Jesteśmy stereotypowi jako studenci uczelni artystycznej: w swoim szaleństwie, nieładzie  i wiecznym strumieniu świadomości. Jednocześnie w ogóle nie spełniamy wyobrażeń tłumu, gdy nieustannie pozostajemy myślicielami drążącymi problemy zrozumienia istoty kreacji. Może to te sprzeczności sprawiają, że tworzymy spójny kolektyw, gdzie pracowanie z gliną nieszczególnie różni się od naciskania spustu aparatu.  

Jesteśmy też trochę głośni. A może po prostu śmiało wychodzimy poza bezpieczną bańkę uczelni i nie wstydzimy się pokazać innym naszych pomysłów oraz spostrzeżeń. Czasem patrzymy na siebie nawzajem i dziwimy się, że można tak różnie myśleć o przestrzeni i tworzeniu. Jesteśmy swoimi wzajemnymi nauczycielami, inspiratorami i krytykami. Mówimy do siebie dwutorowo, rozmawiając przy kubku herbaty i korespondując ze sobą naszymi pracami, które niekiedy zderzają się i prowokują nas do dalszych działań.  

Jesteśmy młodzi. Znajdujemy się na początku dłuższej drogi, przez co nieustannie szukamy nowych środków wyrazu. Tworzymy wystawy, ziny, ale nie zamykamy się w jednej, ustalonej  z góry koncepcji. Planujemy, z tyłu głowy pamiętając, że do harmonogramu czasem trzeba dopisać coś co nas poruszy, zmusi do odpowiedzi. To wszystko sprawia, że jesteśmy także głodni. Głodni działania, tworzenia, przeistaczania się. Jesteśmy po prostu studentami, którzy chcą być artystami.  

Kolejne działania koła będą okazją do zaprezentowania naszych realizacji szerszej publiczności. Dzisiejsze inicjatywy umożliwią nam zaakcentowanie obszarów naszych zainteresowań w sztuce, co zaowocuje większą samoświadomością w procesach tworzenia również wtedy, gdy będziemy absolwentami Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Lidia Tańska

 

Na zdjęciu znajdują się od lewej:
Cezary Stachura
Lidia Tańska
Urszula Blachnierek
Julia Baranowska
Iga Martin
Szymon Zwoliński – opiekun Koła
Magdalena Czapiewska
Ksenia Pyza
Martyna Przybyło
Barbara Stańko-Jurczyńska
Paweł Kasprzak
Anna Myszkowiak
Mariusz Janik
Hubert Krawczyk

Autor zdjęcia:
Hubert Krawczyk

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 02.10.2019, 10:53
  • Ostatnia edycja: 07.11.2023, 11:34