Przejdź do treści

MALARSTWO

>>> REKRUTACJA

Tryb studiowania 

Studia stacjonarne jednolite magisterskie

Studia stacjonarne II stopnia (uzupełniające magisterskie)

Studia Podyplomowe

Specjalizacje: malarstwo, rysunek, malarstwo w architekturze i urbanistyce, tkanina artystyczna.

Sposób kształcenia 

Program studiów na kierunku Malarstwo oferuje kompleksową edukację w zakresie historii malarstwa, wiedzy o sztuce i kulturze współczesnej. Umożliwia zapoznanie się z różnorodnymi technikami malarskimi, rozwijanie świadomości artystycznej oraz zdobywanie kompetencji społecznych. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i solidnej praktyce warsztatowej program wspiera rozwój indywidualnych ścieżek artystycznych, przygotowuje do samodzielnej pracy twórczej.

Jednolite studia magisterskie na kierunku malarstwo trwają 10 semestrów (5 lat) i dają możliwość uzyskania 300 punktów ECTS. Prowadzone są w trybie stacjonarnym. Zajęcia mają formę seminaryjno-warsztatową, oceniane są co semestr. Zaliczenia semestru dokonuje Dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku na podstawie kompletu zaliczeń z przedmiotów przewidzianych w programie studiów. Program studiów zakłada możliwość wyboru pracowni w obrębie Wydziału Malarstwa i Rysunku, a także pracowni na innych wydziałach UAP w ramach zajęć obowiązkowych i pracowni wolnego wyboru.

Studia II stopnia(obecnie wygaszane) kierunku malarstwo trwają 4 semestry (2 lata), prowadzone są w trybie stacjonarnym. Zaliczenia semestrów dokonuje Dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku na podstawie kompletu zaliczeń z przedmiotów przewidzianych w programie studiów. Zajęcia mają formę seminaryjno-warsztatową. Praca oceniana jest co semestr.

Więcej szczegółów dotyczących prgramu studiów w zakładce: https://uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/wydzial-malarstwa-i-rysunku/

Tytuł zawodowy uzyskiwany po ukończeniu studiów:

  • magistra/magister sztuki
ROZWIN

Opis kierunku

Kierunek Malarstwo oferuje możliwość wszechstronnego rozwoju artystycznego, łącząc solidną praktykę warsztatową z refleksją teoretyczną w kontekście współczesnej kultury i tradycji. Program kształcenia stawia na różnorodność ideową i metodologiczną, inspirując do indywidualnej aktywności twórczej. Studia pozwalają na zdobycie unikalnych kompetencji artystycznych w zakresie szeroko rozumianego malarstwa, przygotowując do samodzielnej pracy twórczej z zastosowaniem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych technologii. Proces edukacyjny na kierunku Malarstwo kładzie szczególny nacisk na profesjonalizm, który łączy się z rozumieniem społecznych i rynkowych uwarunkowań pracy artystycznej.

Autorskie programy przedmiotów artystycznych i teoretycznych gwarantują indywidualne podejście oraz możliwość eksploracji różnych ścieżek twórczych. Zajęcia prowadzone są przez aktywnych artystów, animatorów kultury, krytyków i teoretyków sztuki, co zapewnia połączenie teorii z praktyką oraz wgląd w aktualne trendy artystyczne. Wydział Malarstwa i Rysunku współpracuje z prestiżowymi instytucjami badawczymi, wystawienniczymi i edukacyjnymi zarówno w Polsce, jak i za granicą.

ROZWIN

Kompetencje uzyskane po ukończeniu studiów na kierunku malarstwo

Program studiów na kierunku malarstwo pozwala na rozwinięcie umiejętności formułowania i realizowania własnych koncepcji artystycznych w zakresie malarstwa oraz dostosowywania odpowiednich środków wyrazu do zamierzonych celów twórczych. 

Osoby absolwenckie zdobywają zaawansowane kompetencje manualne, warsztatowe i technologiczne, które wykorzystują w pracy artystycznej. Potrafią wnikliwie obserwować rzeczywistość: poddawać ją analizie, oraz przekładać te wizualne dane na język plastyczny. Znają i rozumieją rolę rysunku, koloru i światła w kompozycji malarskiej. Mają świadomość relacji między formą a treścią w malarstwie. Rozumieją znaczenie malarstwa w kontekście innych dziedzin sztuki takich jak: fotografia, film, teatr, nowe media cyfrowe. Potrafią wykorzystać intuicję, emocje i wyobraźnię dla rozwoju ekspresji artystycznej. Zdobywają zdolności do podejmowania samodzielnych decyzji artystycznych oraz umiejętności dokumentowania pracy, aranżowania wystaw, redagowania tekstów autokomentarzy i publicznej autoprezentacji.

ROZWIN

Obszary zatrudnienia

Osoby absolwenckie studiów na kierunku malarstwo mają możliwość pracy jako artyści (wolny zawód) i animatorzy kultury oraz podjęcia pracy dydaktycznej na uczelniach artystycznych, w liceach plastycznych, liceach ogólnokształcących (nauczyciele przedmiotów artystycznych), ośrodkach kultury itp. Mają ponadto możliwość rozwoju swojej kariery zawodowej w charakterze kuratorów, teoretyków sztuki, projektantów wystaw itp.

ROZWIN
Dalsza możliwość zatrudnienia

Po ukończeniu studiów jednolitych można kontynuować naukę na studiach doktorskich na wybranej uczelni w Polsce i za granicą. Kończą się one obroną rozprawy doktorskiej w dziedzinie „sztuki”, w dyscyplinie artystycznej „sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki” oraz przyznaniem stopnia „doktora sztuki”.

  • Autor: Michał Żerdzicki
  • Opublikowano: 06.03.2017, 22:55
  • Ostatnia edycja: 31.01.2025, 14:38