NAZWA PRACOWNI:
II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku
KIEROWNIK / ASYSTENT:
Anna Tyczyńska prof. UAP, Piotr Macha asystent
MIEJSCE:
Budynek Główny (A) UAP, sala 310, 309
GODZINY I DNI OTWARCIA PRACOWNI:
Wtorek/środa godz. 15.00 – 19.00
KONTAKT:
anna.tyczynska@uap.edu.pl
piotr.macha@uap.edu.pl
LINKI:
https://www.facebook.com/IIinterdyscyplinarnapracowniarysunku https://2interdyscyplinarn.wixsite.com/pracownia
https://www.instagram.com/pracowniainterdyscyplinarna/
OGÓLNA FORMUŁA ZAJĘĆ:
II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku jest pracownią rysunkową wychodzącą poza sztywne rozumienie warsztatu rysunkowego; otwartą na różne media i działania interdyscyplinarne.
Program pracowni prowadzony jest dwutorowo – realizowany jest program podstawowy, odnoszący się do układów aranżowanych w pracowni oraz program zaawansowany – samodzielną pracę nad projektami konsultowanymi podczas zajęć.
Program podstawowy skierowany jest przede wszystkim do studentów I roku licencjatu, skupiając ich uwagę zarówno na obserwacji rzeczywistości, jak i umiejętności samodzielnego postawienia sobie problemu, dobrania odpowiednich środków wyrazu oraz widzenia rysunku jako spójnej całości – wypowiedzi artystycznej. W trakcie spotkań na Uczelni zajęcia wzbogacone są o warsztaty dotyczące różnych technik (np. monotypia), kompozycji, wykłady i wspólne konsultacje.
Program zaawansowany bazuje na kształtowaniu indywidualnego języka wypowiedzi, samodzielnej pracy, a zadania stawiane studentom mają skłonić ich do głębszej refleksji nad proponowanym tematem, nauczyć wnikliwości i samoświadomości. Program wzbogacony jest o wykłady i prezentacje, a także warsztaty związane z rocznym tematem.
Ważnym elementem na którym opiera się program pracowni, jest współpraca czyli studiowanie poprzez uczenie się od siebie nawzajem. Są to zarówno wspólne konsultacje i przeglądy, ale również praca w grupach – w tym przede wszystkim na
tzw. „plenerach stacjonarnych”, mającym miejsce rokrocznie w ciekawych miejscach na terenie Poznania (takich, jak: Ogród Botaniczny, Pływalnia Letnia, Dworzec PKP, Centrum Kultury ZAMEK…).
FORMA ZAJĘĆ:
∙ Rysunek w pracowni – rysowanie z natury (model, układy w pracowni); ∙ Rysunek – odpowiedź rysunkowa na postawiony problem;
∙ Warsztaty dotyczące kompozycji, analizy obrazu, technik rysunkowych, perspektywy;
∙ Dyskusja w grupie na postawiony temat (bazą do dyskusji są przygotowane materiały– teksty, zdjęcia, albumy);
∙ Konsultacje indywidualne i zbiorowe;
∙ Konsultacje i dyskusje z udziałem zaproszonych gości;
∙ Wykłady i prezentacje dotyczące historii rysunku, kompozycji, historii perspektywy, złudzeń optycznych;
∙ Wystawy pracowni; elementy aranżacji, oprawy prac, montażu
PROGRAM
Nadrzędnym celem kształcenia jest przede wszystkim świadome poruszanie się w obszarze sztuki, znajomość i świadomość narzędzi, którymi sztuka się posługuje, samodzielne stawianie i rozwiązywanie problemów, umiejętność szerokiego, bezkompromisowego postrzegania zjawisk i artykułowania ich na obszarze sztuki.
Celem zajęć jest zdobycie umiejętności w zakresie: warsztatu i technik rysunkowych, analizy postawionego problemu (temat), syntezy formy, kształtowanie indywidualnego i świadomego języka wypowiedzi. Program pracowni prowadzony jest dwutorowo – realizowany jest program podstawowy, odnoszący się do układów aranżowanych w pracowni oraz program zaawansowany – samodzielna praca nad projektami konsultowanymi podczas zajęć. Program pracowni odnosi się do ogólnie rozumianego języka rysunku, jako autonomicznego medium artystycznego.
Pracownia nie ma charakteru studyjnego.
Realizowane tematy/zadania:
W pracowni realizowany jest roczny, wiodący temat, odnoszący się przede wszystkim do zagadnień związanych z pamięcią, czasem, problemami społecznymi, często we współpracy z instytutami naukowymi (Instytut Archeologii, Instytut Astronomii, Instytut Ogród Botaniczny…).
W bieżącym roku akademickim 2022/2023 tematem przewodnim jest SĄSIEDZTWO; kwestie związane z granicami, tożsamością, budowaniem wzajemnych relacji w kontekście historycznym i społecznym.
Tematy realizowane w poprzednich latach można sprawdzić na stronie internetowej pracowni oraz na FB.
WYMAGANIA WSTĘPNE:
Nie ma.
SPIS ZALECANYCH LEKTUR:
Spis lektur podawany jest rokrocznie w nawiązaniu do tematu wiodącego.
JĘZYK WYKŁADOWY:
Polski, angielski.