SCENOGRAFIA
>>> REKRUTACJA
Tryb studiowania danego kierunku
Studia na kierunku Scenografia prowadzone są w następujących trybach:
- studia stacjonarne – magisterskie trwające 5 lat
W ramach kierunku Scenografia możliwe jest studiowanie specjalności:
Scenografia, Projektowanie ubioru
Sposób kształcenia na danym kierunku
Na kierunku Scenografia istnieje możliwość indywidualnego wyboru pracowni kierunkowych i dwóch innych pracowni uzupełniających o zróżnicowanych programach. Dodatkowo można studiować w innych pracowniach artystycznych funkcjonujących na pozostałych wydziałach UAP. Indywidualny rozwój osobowości artystyczno-projektowych poszerzony jest o przedmioty teoretyczne i praktyczne z zakresu technik przekazu projektowego oraz specjalistycznych programów komputerowych.
Tytuł zawodowy uzyskany przez absolwenta, sposób uzyskania dyplomu
Po pięciu latach studiów magisterskich i obronie pracy dyplomowej, absolwent/ka uzyskuje tytuł zawodowy: magistra/y sztuki.
ROZWIN
Opis kierunku
Od 2025 roku pięcioletnie studia na kierunku Scenografia zyskują nowy kształt i otwierają się na nowoczesne, interdyscyplinarne i twórcze zagadnienia związane z kreowaniem przestrzeni, zarówno fikcyjnej, jak i realnej czy wirtualnej. Rzeczywistość sceny – czy to ściśle teatralnej, czy szerzej, rozumianej jako pewne miejsce zaistnienia postaci, ludzi i zjawisk – zyskuje swoją estetyczną, funkcjonalną i filozoficzną tożsamość w wyniku działań artystycznych, podejmowanych w ramach zajęć. W Katedrze Scenografii funkcjonują cztery pracownie: Pracownia Interdyscyplinarnych Działań Scenicznych, Pracownia Zjawisk Teatralnych, Pracownia Architektury Widowiska oraz Pracownia Scenografii, prowadzące działalność badawczą, projektową i artystyczną. W ciągu pięciu lat osoby studiujące Scenografię mają okazję tworzyć projekty dla teatru dramatycznego, operowego i lalkowego, widowisk plenerowych i parad, studia telewizyjnego, wystaw sztuki i pokazów mody, gier wideo czy innych, oryginalnych zdarzeń artystycznych. Ponadto funkcjonujące w ramach Katedry Scenografii Koło Naukowe „Antrakt”, tworzone przez osoby z różnych wydziałów, pozwala na wypróbowanie zdobytych podczas studiów umiejętności w projektach skierowanych do szerokiej publiczności. Dzięki plenerom i praktykom, spotkaniom z artystami i wizytom w teatrach i instytucjach kultury organizowanym przez Katedrę Scenografii, możliwe jest zdobycie doświadczenia i kontaktów niezbędnych w przyszłej, zawodowej karierze artystycznej. Dla prowadzących zajęcia istotny jest zarówno cel – osiągnięcie przez uczące się osoby wysokiego poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji – jak i sam proces, dlatego ważnym aspektem studiów na Scenografii jest dbałość o dobre, oparte na wzajemnym szacunku relacje międzyludzkie i inspirująca, pozwalająca na twórcze poszukiwania atmosfera.
ROZWIN
Kompetencje uzyskane przez absolwenta
Osoba studiująca na kierunku scenografia zdobywa kompetencje o charakterze interdyscyplinarnym. Efekty kształcenia dotyczą projektowania w przestrzeni: teatru, filmu, rzeczywistości wirtualnej, studia telewizyjnego, pokazów, widowisk i wystaw oraz form identyfikacji wizualnej związanych z człowiekiem w kontekście przestrzeni publicznej. Absolwentki i absolwenci są przygotowani do samodzielnego kreowania działań artystycznych i projektowych w zakresie szeroko pojmowanej scenografii.
Interdyscyplinarność jest ponadto wpisana w programach studiów na Wydziale AWiS (malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika projektowa i artystyczna, fotografia, wzornictwo, mebel). Osoby kończące nasze studia są wszechstronnie wykształcone jako projektantki i projektanci oraz artystki i artyści i są przygotowane do pracy w kraju i zagranicą.
ROZWIN
Obszary zatrudnienia
Absolwentki i absolwenci mogą podjąć pracę w instytucjach teatralnych i kulturalnych, studiach filmowych, w branży związanej z projektowaniem gier i przestrzeni wirtualnych oraz firmach projektujących przestrzeń publiczną i wystawową oraz agencjach reklamowych i eventowych.
ROZWIN
Dalsza możliwość kształcenia
Uzyskanie tytułu magistra/y w ramach kierunku Scenografia pozwala na ubiegania się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz na innych wybranych uczelniach i kierunkach pokrewnych.