Przejdź do treści

CZAS WOLNY, PRZESTRZEŃ CZASU WOLNEGO | Warsztaty projektowe

Prowadzący:
prof. Aleksander Kuczma
prof. Katarzyna Laskowska

Kiedy: 10-11.05., w godz. 12.00-17.00
Miejsce warsztatów: Centrum Kultury i Edukacji Artystycznej UAP, bud. H, Al. Marcinkowskiego 28, Poznań

Dla kogo: osoby 16+
Materiały zapewnia organizator

Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy:
Zapisy do 7.05.2024
Zgłoszenia na: warsztaty@uap.edu.pl
W tytule maila należy wpisać: WARSZTATY CZAS WOLNY
Prosimy o krótkie bio (przedstawienie się)

„Wolność jest praktyką”
M. Foucault
Możesz poczuć się jak w Siwah w starożytnym Egipcie, gdzie kult bóstw łączył się z uzdrowiskowym leczeniem. Pójdźmy nawet dalej, rzymską brukowaną drogą pozwalającą już na uzdrowiskową turystykę! To oczywiście tylko jedna z nieskończonej ilości sposobów wczasowania! Pojęcie czasu wolnego zostało zdefiniowano podczas Międzynarodowej Konferencji UNESCO w 1957 roku przez Joffre’a Dumazediera. Czas wolny to “wszelkie zajęcia, jakim może się oddawać jednostka z własnej ochoty i z różnych powodów: dla rozrywki, dla zdobywania nowych wiadomości, dla bezinteresownego kształcenia się czy dobrowolnego udziału w życiu społecznym, poza obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi i społecznymi”.

Czym są proponowane warsztaty projektowe?
Czasem koncentracji, klarowności, wychodzenia poza schematy, odważną wypowiedzią artystyczno-projektową. Wspólnym poszukiwaniem i działaniem w zespołach osób studiujących, doświadczonych projektantów i osób niezwiązanych z projektowaniem. Wspólnie możemy odnaleźć wartości ważne i bliskie każdej osobie.
Jeśli czujesz, że troska o siebie jest również troską o innego i jednocześnie pragniesz doświadczenia poezji w życiu codziennym, to, to spotkanie jest właśnie dla Ciebie.
Proponujemy dwa obszary niezależne do realizacji w dwóch grupach lub mniejszych zespołach czy też niezależnie. Projektowaniem form przestrzennych, codziennego wyposażenia naszego otoczenia, próba odpowiedzi na nurtujące nas emocje, wartości, opinie i potrzeby.
Zapewne Aleksandra Kuczmę i Katarzynę Laskowską łączycie z projektowaniem mebli. Tym razem nie będziemy ich projektować a poszukiwać wspólnie rozwiązań uniwersalnych powiązanych z czasem wolnym, przestrzenią;

  • rozwiązania dla czasu wolnego
  • zachowań podczas czasu wolnego
  • relacji z czasem wolnym
  • przestrzeni wspierającej czas wolny
  • nowego wymiaru czasu wolnego …

Projekt: A. Kuczma i K. Laskowska

Kilkakrotnie prowadziliśmy warsztaty projektowe wspólnie z prof. Aleksandrem Kuczmą.

Pierwsze MEBEL Z MOICH MARZEŃ w Zamku Ujazdowskim w Warszawie w 1997 i w Design Zentrum Thuringen w Weimarze,1999. Kolejne NIEZBĘDNOŚĆ i SPOTKANIE na Hali Miziowej 1998, 1999. Warsztaty projektowe dla Katedry Mebla ASP w Poznaniu i ASP w Gdańsku w Skokach, 2001. Od tego czasu prowadziłam niezależnie wiele innych, jednak te wspólne pozostają wyjątkowe.

Miałam ten przywilej współprowadzić Pracownie jako asystentka prof. Aleksandra (1995-2003) Pracownia III Projektowania Mebla prof. Aleksandra Kuczmy w ASP w Poznaniu. Obszary projektowe prowadzone w naszej pracowni już wówczas były frapujące.

Mebel dla zaobfitował wieloma ważnymi realizacjami, pokazywaliśmy je w cyklu wystaw

ETIUDY meble z pracowni Aleksandra Kuczmy.

Przed rozpoczęciem każdego roku akademickiego proponowałam tematy projektowe dla studentów. Niedawno znalazłam w archiwach pracowni notatki. Któregoś roku wybrany był cytat Baudelaire “Człowiek nie zauważa rzeczy, które nie są jakoś zdeformowane. Banalność jest niewidoczna”.

Inne, nie realizowane wówczas są bliskie naszej obecnej propozycji wspólnego poszukiwania.

Obiekt czy mebel, z którym można porozmawiać. Poszukiwanie nowych form – stabilny pled.

Czy można zastąpić krzesło – może wylegiwaniem się w słonej wodzie? Skrajności punktem wyjścia-emocje, doznania, relacje.

koordynacja: Biuro Promocji UAP
patroni medialni: whiteMAD, Architektura & Biznes

Aleksander Kuczma z wykształcenia rzeźbiarz, wieloletni projektant mebli, którego dzieła należą do klasyki polskiego dizajnu. Uczestniczył we wszystkich znaczących wystawach polskiego wzornictwa w kraju i za granicą. Wychowawca kilku pokoleń projektantów w uczelni artystycznej w Poznaniu.
Absolwent Wydziału Rzeźby PWSSP w Poznaniu (dyplom w 1964 r. w zakresie rzeźby w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza). W latach 1981-2007 był pedagogiem w tej uczelni, przekształconej w 1996 r. w Akademię Sztuk Pięknych. W 1981 r. założył tam Pracownię Polimerów Konstrukcyjnych, a po kilku latach objął kierownictwo III Pracowni Projektowania Mebla. W 1999 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Od połowy lat 60. związany był z poznańskim Ośrodkiem Rozwoju Meblarstwa, gdzie eksperymentował z tworzywami sztucznymi. Jego poszukiwania nowych form przedmiotów użytkowych w epoce, gdy świat fascynował się plastikiem, miały na gruncie polskim charakter pionierski i odpowiadały na zapotrzebowanie modernizującego się krajowego przemysłu meblarskiego.
https://culture.pl/pl/tworca/aleksander-kuczma

Katarzyna Laskowska artystka, projektantka aktywna od końca lat 80 XX w. Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa PWSSPw Poznaniu (dyplom w 1993 r. w zakresie projektowania mebla w pracowni prof. Aleksandra Kuczmy). Od 2001 r. prowadzi Program Edukacyjno-Projektowy dla studentów UAP oparty na bezpośredniej współpracy z przemysłem i instytucjami wspierającymi sztukę i projektowanie. 21 edycji PE-P zaowocowało ponad 30 wdrożonymi projektami prezentowanymi na przeglądach polskiego designu.
Bada rzeczywistość na kilka sposobów. Oparty na refleksji, obserwacji świata – fotografia, rysunek, haft, techniki mieszane. Wymierny, wyliczony, wymodelowany w realnej skali-obiekty, meble, wnętrza, scenografie wystawiennicze. Eksperymentuje z materiałami i zastanymi obiektami. Prowadzi warsztaty i projekty B+R w zespołach. Obszary nawzajem się uzupełniają, oddziaływując na siebie. Jest profesorem sztuk projektowych na UAP (ASP) w Poznaniu, prof. wizytujący TEC i Centro w Meksyku. IG: katarzyna_laskowska_art

Zdjęcie okładkowe: warsztaty projektowe Weimar 199

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 26.04.2024, 21:20
  • Ostatnia edycja: 26.04.2024, 21:25