Dr hab. Wojciech Dada, prof. AS, spotkanie autorskie

Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej
Środa, 27 marca 2024, godz. 19:00
Nowa Kamienica UAP, 2 piętro, sala nr 3

Wojciech Dada, urodzony w 1964 roku w Szczecinie. Mieszka w Warszawie i Szczecinie. Absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), 1995. W latach 1995 -2015 pracował na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a od 2014 roku pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2002 współtworzył grupę artystyczną Wunderteam. W 1995 roku otrzymał Stypendium im. Marii Dokowicz za pracę dyplomową, a w 1996 Stypendium Artystyczne Miasta Poznania dla młodych twórców.

W swoich realizacjach artysta stawia pytania o możliwość sformułowania aktualnego kanonu wartości oraz kondycję współczesnego społeczeństwa. Posługuje się subtelnymi zabiegami intertekstualnymi, wykorzystując interakcje zachodzące pomiędzy nakładającymi się znaczeniami. Pracuje w różnych mediach.

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.:
Co sobie kto na swój temat wymyśli. Trafostacja Sztuki, Szczecin; Artists’ Film International 2021, Whitechapel Gallery, London, Crawford Art Gallery, Cork, Ireland, Fundación PROA, Buenos Aires, Argentina, GAMeC – Galleria d’Arte Moderna e Contemporanea di Bergamo, Italy, Hammer Museum, Los Angeles, USA, MOMMA Moscow Museum of Modern Art, Moskva, Russia; Warszawa w Budowie 12. Coś Wspólnego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa; Cut It Out, Galeria Exit, Wrocław; Praca = Dokumentacja wyobraźni/Work = Documentation of Imagination, projekt online, Muzeum Sztuki, Łódź; SzIT – Szkoła Ins Talacji. Polexit Gallery. Stocznia Cesarska, WL4 Mleczny Piotr, Gdańsk; Die Angst [współczesne fantazmaty lęku], Miejsce sztuki 44, Świnoujście; Neon Inn. pasaż sztuki Art Walk, Plac Europejski, Warszawa; Absurd – Nonsens – Oksymoron. Karnataka Chitrakala Parishath Art Complex, Kumara Krupa Road, Bengaluru, Indie; Chwiejna stabilność. Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki MOSART, Gorzów Wielkopolski; Twoje miasto to pole walki. Festiwal Warszawa w budowie 6. Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa; Gorzki to chleb jest polskość. Galeria Sztuki BWA, Jelenia Góra; Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku. Grolsch Artboom Festival. Byłe kino Światowid w Nowej Hucie, Kraków; Nikt nikomu, Zemsta Anarchistyczna księgarnia/kawiarnia, Poznań; NIEPOJMOWALNE/THE UNKNOWN, 3. Mediations Biennale, budynek byłej synagogi, Poznań; Nic nie jest wiecznie ważne. CSW Znaki Czasu, Toruń; EMERGENCY ROOM. Europejski Kongres Kultury, Wrocław; 2. Biennale Sektor Sztuki. Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę? Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice; JAKOŚ TAK, Zona Sztuki Aktualnej, Łódź; ASTEIZM. Dowcip i władza sądzenia (w Polsce), Galeria Program, Warszawa; WELCOME TO THE MEDIA / WITAJCIE W MEDIACH! Królikarnia, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa; PSP 2005 / Polska Sztuka Polityczna 2005, Wolna Pracownia PGR_ART / Kolonia Artystów, Stocznia Gdańska, Gdańsk; Inc. Sztuka wobec korporacyjnego przejmowania miejsc publicznej ekspresji (w Polsce), Galeria XX1, Galeria Program, Warszawa; C.R.A.N.E. Symposium 8/02, Entrep.t (port du canal), . Venarey – Les Laumes [F]; Model do składania, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko; Transplants, Kubus, Hannover [D]; W pracowni, Galeria Działań, Warszawa.
Od 2002 r. współtworzył grupę artystyczną Wunderteam (wraz z Rafałem Jakubowiczem, Włodkiem Filipkiem zm. w 2005 r., do 2005 r. Pawłem Kaszczyńskim, od 2005 r. Maciejem Kurakiem).

Spotkanie finansowane ze środków Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP

LInk do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/1424500348190516?ref=newsfeed

• Opublikowano: 14.03.2024, 23:29
  • Ostatnia edycja: 14.03.2024, 23:29