Przejdź do treści

Alicja Korek | Careformance jako Sztuka Otulania

28.02.2024

godzina 17:00

Galeria Szewska 16

Czym jest hydro-feministyczny karaibski rytuał otulania i czy da się go odtworzyć w nadbałtyckich borach bażynowych? W jaki sposób można połączyć care ze sztuką performance? Czym jest careformancemiędzygatunkowy?

Alicja Korek zaprasza na interaktywna rozmowę na temat careformance (koncept stworzony przez artystkę). Careformance to przede wszystkim intymny, opiekuńczy, eko-feministyczny i kolektywny rytuał performatywny, interakcja pomiędzy ludzkimi a nie-ludzkimi elementami krajobrazu. Careformance to otwarta dyskusja o pilnej potrzebie dbania nie tylko o nas samych, ale także o naszych nie-ludzkich sojuszników, takich jak rzeka, morze czy las.

Careformance, rozumiany jako artystyczny i polityczny manifest, jest konfluencją wielu dyscyplin, takich jak sztuka performance, gender, feminizm czy ekologia. Stanowi tez narzędzie do kwestionowania hegemonicznych struktur rządzących światem.

Alicja Korek opowie również o historii performansu na Martynice i odbywającym się tam od kilku lat festiwalu FIAP, którego miała zaszczyt być ko-kuratorką, oraz zaprosi publiczność do partycypacyjnego careformance z wykorzystaniem elementów karaibskich rytuałów.


Alicja Korek

Artystka performerka, kuratorka, feministka, działaczka w dziedzinie kultury i inkluzji społecznej. Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza (filologia romańska) oraz Szkoły Studiów Orientalnych i Afrykańskich SOAS w Londynie (gender studies).

Żyła na Wyspach Kanaryjskich, w Argentynie, na Martynice i w Algierii. Obecnie mieszka we Francji. 

W 2016 roku, na Martynice, Alicja Korek poznaje parę karaibskich performerów, Annabel Guérédrat i Henriego Tauliaut, i dołącza do Laboratoire des Pratiques Performatives, kolektywu artystów z basenu karaibskiego praktykujących performance dekolonialny, afrofuturystyczny, ekofeministyczny oraz queer. 

Od tego czasu występuje solo oraz z innymi międzynarodowymi artystami na Martynice i poza jej granicami (Senegal, Togo, Czechy, Francja, Polska). W 2022 i 2023 roku jest ko-kuratorką 3. oraz 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance FIAP na Martynice, wraz z Annabel Guérédrat i Henri Tauliaut.

W swojej twórczości Alicja Korek porusza kwestie feminizmu, ekofeminizmu, macierzyństwa i seksualności poprzez body art, land art oraz słowiańsko-karaibskie rytuały. W swoich performansach staje się kolejno kobietą-rybą, druidką, Babą Jagą, słowiańską szamanką czy karaibską wyspą. Od 2022 roku nazywa siebie również artystką „careformerką”. Zainspirowana ekofeministkami Aną Mandietą i Agnès Dénes, stworzyła serię Careformances łączących care (opiekę) ze sztuką performance.  Alicja Korek wykorzystuje careformance jako teoretyczne i praktyczne narzędzie do walki z patriarchalnymi, kapitalistycznymi i nieczułymi mechanizmami antropocenu. 

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 21.02.2024, 10:32
  • Ostatnia edycja: 21.02.2024, 10:32