Przejdź do treści

Agata Michowska | Wszystkie nieudane próby stworzenia świata / Rzeźba jako forma niespełnienia

15.01.24

godz. 14:00

sala 02 bud. B UAP, ul. 23. Lutego 20. 

Wydział Malarstwa i Rysunku zaprasza na wykład otwarty doktory hab. Agaty Michowskiej pt. „Wszystkie nieudane próby stworzenia świata / Rzeźba jako forma niespełnienia”. Wykład odbędzie się 15.01 o godz. 14:00 w sali 02 bud. B Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, ul. 23. Lutego 20.

Proces tworzenia jest jak podróż, która zaczyna się w określonym miejscu i prowadzi w nieznane. Im dalej od punktu wyjścia, tym bardziej jego obraz staje się nieczytelny i zamglony, aż w pewnym momencie całkowicie rozmywa się i ginie za horyzontem. Tracimy go z oczu, by po jakimś czasie ponownie zbliżyć się do niego i ujrzeć go w zupełnie innej perspektywie. W tym procesie wszystko ulega przemianie i nic nie jest takie, jak wcześniej. Ta zasada nieustającego ruchu, zmienności i transformacji ukształtowała od podstaw moją koncepcję rzeźby. Kiedy myślę o nadrzędnych dla niej pojęciach – nieskończonej przestrzeni i nieskończonym czasie, wyobrażam sobie nie przerażający bezkres pozbawiony początku i końca, lecz nieskończoną ilość konfiguracji form, materii, obrazów, zdarzeń złożonych z tego, co już było i z tego, co będzie, jak kosmos wyłaniający się miliardy lat temu z niewyobrażalnie małego punktu. Rzeźba nie jest zatem trójwymiarową, dopowiedzianą, zamkniętą formą umieszczoną w określonej przestrzeni i czasie, lecz płynną ideą owej formy, która nieustannie zmienia się w poszukiwaniu nowych wcieleń w innym czasie i innej przestrzeni. Tym samym nie traktuję mojej sztuki jako zbioru odrębnych zdarzeń, rozproszonych jak samotne wyspy, lecz jak nieustający powrót do jednej i tej samej historii, która z biegiem czasu wchłania w siebie coraz więcej treści i znaczeń, w poczuciu ciągłego niespełnienia.

Agata Michowska 


Agata Michowska ukończyła wydział rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Na przestrzeni lat jej sztuka ewoluowała od ascetycznych i surowych w formie realizacji przestrzennych, pozbawionych jakichkolwiek odniesień do świata zewnętrznego po fotografie, filmy wideo i dźwięk, które stanowią zapis osobistych refleksji wokół elementarnych praw życia i śmierci, kreacji i rozpadu, przemijania i pamięci, afirmacji i lęku. Obrazy i dźwięki, połączone niejednokrotnie z narracją literacką, sprowadzają nas do „punktu”, w którym, zgodnie z uniwersalna zasadą, wszystko zamiera i wszystko odradza się od nowa. 

Agata Michowska prowadzi pracownie Wideo i Narracji Transmedialnych w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Pracownie Rzeźby w Collegium da Vinci w Poznaniu. 

Wykład towarzyszy wystawie „ONO”, prezentowanej w Galerii Szewska 16, wystawa potrwa do 17.01.2024.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 05.01.2024, 14:36
  • Ostatnia edycja: 29.01.2024, 09:49