Przejdź do treści

EDUKACYJNY CYKL DESA UNICUM W RAMACH PORSCHE ART CORNER NA UNIWERSYTECIE ARTYSTYCZNYM IM. MAGDALENY ABAKANOWICZ

Porsche Art Corner to kreatywna przestrzeń z bogatym programem wystaw, warsztatów i rozmów z artystami w zabytkowym budynku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, otwarta nie tylko dla studentów uczelni – również dla lokalnej społeczności. 

DESA Unicum we współpracy z UAP oraz Porsche Poznań zaprasza na cykl rozmów w ramach projektu. Współpracę otworzyła dyskusja o fenomenie patronki uczelni – Magdaleny Abakanowicz. 

Zapraszamy na kolejne spotkania:


•    18 października / środa / godz. 15:00 / Atrium UAP

Design. Kulisy pracy polskich projektantów

O wyzwaniach w pracy projektanta, inspiracjach i budowaniu własnej marki rozmawiać będą:

Malwina Konopacka – projektantka ceramiki i ilustratorka. W 2014 r. Ilustracje przeniosła na obiekty ceramiczne, tworząc pierwszy projekt wazonu OKO. Od tej pory rodzina ceramicznych przedmiotów takich jak wazony, patery i talerze dynamicznie się powiększa. Ceramiczne przedmioty Konopackiej znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji designu Muzeum Narodowego w Krakowie.

Michał Korchowiec – twórca analogowego systemu rzeźby świetlnej 1.0+. Podczas pandemii, aby poradzić sobie z samotnością i szarością czasu izolacji, zaczął tworzyć niezwykłe, świetlne rzeźby, które zostały nagrodzone w konkursie Must Have. Artysta wizualny, scenograf teatralny, reżyser filmów dokumentalnych. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą. 

Aleksandra Kujawska – rzeźbiarka i projektantka, specjalizująca się w szkle. Jej prace były prezentowane w renomowanych galeriach i na wystawach w Polsce i Europie. Zdobyła wiele nagród w konkursach jak np.”Must Have” Łódź Design Festival (2020, 2021, 2023 r.) Jej prace zostały również wyróżnione w konkursach „Dobry Wzór 2021” czy międzynarodowym „Design Educated 2021” w Niemczech. Stypendystka m. in. Ministerstwa Kultury (2021, 2023), Urban Glass (Nowy Jork). 

Rozmowę poprowadzi Aleksandra Koperda – animatorka kultury, historyczka sztuki, dziennikarka, kuratorka, autorka książek o dizajnie „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” oraz „Dizajn miejsc codziennych”, od 2016 roku prowadzi „Hygge Blog”, gdzie opowiada o inspirujących ludziach – projektantach, dizajnerach, artystach, rzemieślnikach – i o wnętrzach, w których żyją. 

•    25 października / środa / godz. 15:00 / Atrum UAP
Ewolucja Urban Artu: Od Graffiti do Sztuki Współczesnej 

Tematem kolejnej rozmowy będzie niezwykła historia polskiego urban artu, droga jaką przeszedł od ulic po najważniejsze europejskie galerie i rola polskich twórców tego nurtu w tym procesie.
W rozmowie, którą poprowadzi ekspertka DESA Unicum, Joanna Wolan wezmą udział:

Łukasz Berger „Cekas” – multidyscyplinarny artysta, absolwent wydziału rzeźby i malarstwa ASP Wrocław. Od końca lat 90′ czynnie współtworzy polskie środowisko sztuki w przestrzeni publicznej, uczestnik licznych wystaw  i festiwali w Europie i USA. Na co dzień zajmuje się projektowaniem sztuki w architekturze, malarstwem studyjnym i rzeźbą. Tworzy wielkoformatowe murale oraz instalacje ścienne

Piotr Pauk „Lump” – artysta wywodzący się ze szczecińskiej sceny graffiti, dający o sobie znać nie tylko w polskich przestrzeniach miejskich. Zwraca uwagę na to, czego w gąszczu reklam, bilbordów, plakatów i kolorowych witryn sklepów nie dostrzega się – prawdziwych barw ulicy, architektury, która realnie tworzy miejską przestrzeń.” Jego realizacje prezentowane były w Polsce i za granicą m.in.: Hiszpanii, Czechach, Gruzji, Niemczech, na Ukrainie, w Szwecji, w Indonezjii czy Francji. 

Krzysztof Syruć „Proembrion” – artysta, twórca malarskich iluzji abstrakcyjnych przestrzeni na bazie własnych odkryć z zakresu czystej matematyki, koloru i grafiki generatywnej NFT. Od 1996 roku Proembrion związany jest z polską sceną street artu. Jego prace był wielokrotnie prezentowane na wystawach, m.in.: Ryan Joseph Gallery w Denver, Brain Damage Gallery w Lublinie, galerii Celal M13 w Paryżu, Kolonii Artystów w Gdańsku, czy 44309 Urban Contemporary Art w Dortmundzie. Tworzy i mieszka w Gdańsku.


•    16 listopada / czwartek / godz. 15:00 / Atrium UAP
Fotografia: sztuka, praca, pasja 

Kolejna rozmowa skupi się wokół pracy młodego pokolenia fotografów. Gośćmi spotkania będą:

Mikołaj Komar – redaktor naczelny i wydawca magazynu jak i portalu o kulturze, sztuce i modzie K MAG. Dziennikarz, fotograf, promotor młodych talentów. Organizator gali Moskity K MAG-a przyznającej nagrody dla młodych talentów. Jako fotograf brał udział w prestiżowych wystawach, m.in. „Efekt czerwonych oczu” w warszawskim CSW, czy „Polska Wenus” podczas krakowskiego Miesiąca Fotografii.. Autor cyklu „Okiem Komara” – serii zdjęć dokumentujących życie towarzyskie. Ukazują̨ się one w prasie, online a także prezentowane są cyklicznie na wernisażach o tej samej nazwie. 

Kamil Kotarba – fotograf z doświadczeniem art. directorskim. Umiejętnie łączy pracę komercyjną i własną działalność artystyczną. Absolwent ASP w Warszawie oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Ma na swoim kilka nagród KTR, w tym złoto i srebro (2021). Jego prace pojawiały się tytułach: Elle Polska, Glamour,  K MAG, Usta, pracował z markami takimi jak H&M, Coca-Cola, czy La Mania. 

Krystian Lipiec – absolwent krakowskiej Akademii Fotografii. Jego prace można było oglądać m.in. na poznańskim Biennale Fotografii (2013), Photo Romania Festival (2014), w Londynie na wystawie “Queer Gaze from Poland” na wystawie konkursu “SEXEDPL” czy Biennale w Wenecji (2022). Porusza się w sferze fotografii portretowej i reklamowej. Współpracował z magazynami jak; i-D, Dazed & Confused, Vogue Polska, Vulkan Magazine, K MAG, Sezon, CAP 74024, Noizz.pl, Zwykłe Życie i GQ Portugal.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 16.10.2023, 22:44
  • Ostatnia edycja: 16.10.2023, 23:29