Przejdź do treści

Zachar Szerstobitow | Fields of Vision

Kurator: Marcin Czerkasow
15.10 – 31.10.2022
Galeria Jak, ul. Św. Marcin 37, Poznań
wstęp wolny
kontakt: 697 975 439 / 693 083 144

Zapraszamy na wystawę prac Zachara Szerstobitowa „Fields of Vision”, która jest częścią większego wydarzenia – 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki: „Krajobrazy wewnętrzne” – więcej informacji nt. festiwalu: https://www.facebook.com/events/399081569043045

Plakat promujący wystawę Fields of Vision

Gwałtowny rozwój technologii wizualnych, z jakim mamy do czynienia od początku zeszłego stulecia, sprawił, że fotografia stała się najpowszechniejszą formą dokumentowania doświadczeń. Od roku 1900, czyli od momentu pojawienia się na rynku legendarnego aparatu Kodak Brownie, wykonanego z kartonowego pudełka, w którym umieszczono prostą soczewkę skupiającą, przyrost ilości obrazów fotograficznych postępuje w tempie geometrycznym — fotografia stała się tym samym formą poszerzenia pola ludzkiej percepcji, jak również narzędziem do interpretacji rzeczywistości.
Fotografia lotnicza, dzięki udostępnieniu perspektywy, którą metaforycznie zwykliśmy określać mianem „lotu ptaka”, umożliwia nam niejako za pośrednictwem nowych, kompaktowych technologii wcielenie się w wykorzystaną tu metaforę: jej użytkownik nabiera kompetencji poznawczych podmiotu nie-ludzkiego. Ta perspektywa jest o tyle zaskakująca, że pozwala użytkownikowi tego rodzaju narzędzia na uzyskanie perspektywy dalece przekraczającej jego fizyczne ograniczenia. […]
Obrazy podejmowane z perspektywy tak wyraźnie rozszerzonych narzędzi poznawczych, jakie umożliwia współczesna technologia wbudowana w zdalnie sterowane obiekty latające […], zawsze stanowią element zaskakujący: abstrakcyjna płaszczyzna plam wyłaniająca się spośród zieleni staje się nagle zarysem wyłączonego z użytku boiska w centrum miasta, miejsce powszechnie dostępne, lecz nieuczęszczane, przez co tym bardziej zagadkowe. Owa okazjonalna nadwyżka danych, którą oferują nam prezentowane niniejszym prace Zachara Szerstobitowa, to jedna z bardziej oczywistych korzyści, jaką możemy czerpać z tego rodzaju fotografii. Pozostałe jej znaczenia nadal jednak oczekują na własne, niezależne odczytanie.

Fragmenty tekstu kuratorskiego autorstwa Marcina Czerkasowa


Zachar Szerstobitow (ur. w 1990 r.) – fotograf, wykładowca, dokumentalista. Ukończył fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Akademię Fotografii w Krakowie. Wykładowca fotografii na Wydziale Grafiki UAP, prowadzi również zajęcia w „Pracowni cyfrowej edycji obrazu” w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Uczył także fotografii analogowej w CK Zamek w Poznaniu. Licencjonowany pilot bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Autor książki Amnezja (2015). Pracuje na Wydziale Fotografii UAP.

Marcin Czerkasow (ur. w 1981 r.) – poeta, tłumacz, wydawca. Ukończył filozofię na UAM w Poznaniu. Pisze, a także przekłada teksty poświęcone współczesnej sztuce wizualnej. Jego teksty ukazywały się m.in. na łamach takich periodyków, jak: „FA-art”, „Odra”, „Obieg”, „Magazyn Punkt” (Galeria Miejska Arsenał, Poznań). Autor książek Fałszywe zaproszenia (2008), Przede wszystkim zniszczenia (2014) oraz Mountain View (2022). Założyciel oficyny Disastra Publishing.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 17.10.2022, 19:53
  • Ostatnia edycja: 17.10.2022, 19:53