Przejdź do treści

XXVIII Ogólnopolski Plener Rysunkowo – Malarski im. Krystyny Drążkiewicz
Galeria Szewska 16
24.10–30.10.2022

Jadąc po raz kolejny na plener organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu i Stowarzyszenie “w Koło sztuki” na rzecz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, tym razem XXVIII Ogólnopolski Plener Rysunkowo – Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów, najstarszych klas liceów plastycznych, Rychwał 2022, zastanawiałem się jaki on będzie?

Po dwuletniej przerwie, w tym cyklicznym wydarzeniu artystycznym, związanej z pandemią Covid – 19, decyzja ze strony organizatorów nie należała do łatwych, podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem w czasie z widmem wciąż istniejącego zagrożenia nawrotem epidemii. Tym bardziej ucieszyłem się, kiedy dotarło do mnie potwierdzenie o tegorocznej edycji pleneru w stałej formule.

W poprzednim roku niemożność zrealizowania pleneru spowodowała ogłoszenie konkursu, na pracę malarską, na który uczestnicy z liceów plastycznych z całej Polski odpowiedzieli licznym udziałem. Rozmyślałem jaki będzie ten rok?

Moje pytania nie krążyły wokół pogody czy motywów malarskich, ale jaka będzie dzisiejsza młodzież? żyjąca w czasach po pandemii, która tak wiele zmieniła, zwłaszcza w naszym międzyludzkim funkcjonowaniu, w obrazie naszej rzeczywistości, a przede wszystkim jej przewidywalności. Teraźniejszości tak niespokojnej i niepewnej przyszłości.

Niełatwe czasy nakładają się ze szczególnie trudnym okresem życia w jakim są ci młodzi ludzie. Kiedy trzeba sprostać bieżącym wyzwaniom, ukończenia szkoły, zdania matury i realizacji dalszych planów oraz marzeń. Pragnień rozpalających ich ambicje, determinujących do działania, podejmowania wyzwań oraz przygotowania się do ich realizacji. Dla młodych adeptów sztuki okazja jaką stwarza plener, sprawdzenia się w grupie, możliwość rywalizacji, czy bezpiecznej konfrontacji w poczuciu wspólnego celu, jest niezwykle istotna. A Plener Rysunkowo – Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych, to wyjątkowo kusząca propozycja.

Zapewnione są dobre warunki, konkretny program realizowany pod opieką akademickich nauczycieli, prawie dwa tygodnie bez szkolnych obowiązków no i nagroda: indeks wyższej uczelni na Wydział Malarstwa i Rysunku. Nic, tylko jechać i malować. Odważyć się na nowe i nieznane, opuścić oswojone miejsce, koleżanki i kolegów, których tak dobrze znamy, naszych nauczycieli, którzy wiedzą czego się od nas mogą spodziewać. Trzeba wystawić na próbę nie tylko swoje możliwości, przekonania i wyobrażenia o sztuce, ale i swoją kondycję, tą twórczą czy wręcz fizyczną, gdyż intensywna praca twórcza trwa od rana do późnego wieczora. Plener organizowany jest z dala od wielkomiejskiego zgiełku, nadmiaru bodźców i informacji, w takim właśnie miejscu odbył się również tegoroczny plener na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Brzozami”, we wsi Grochowy. Ten bezustanny kontakt z przyrodą, możliwość obcowania z naturą i jej rytmem zmieniającej się scenerii, w zależności od pory dnia i pogody, dającej czasem zaskoczyć swoim spektakularnym obrazem.    

Obserwując młodzież w trakcie pracy w plenerze, doszedłem do wniosku, że jest to tym młodym ludziom potrzebne, wręcz jak odtrutka od wszechobecnego zalewu obrazu rzeczywistości z monitora komputera. Miałem nieodparte wrażenie, że poddali się temu brakowi internetu bezboleśnie, doceniając korzyści z bycia razem, wzajemnych rozmów, obcowania z naturą. W takich okolicznościach powstawały szkice malarskie, rysunki czy w końcu obrazy. Tegoroczna aura nie rozpieszczała uczestników pleneru, jeśli nie padało, to było dość chłodno, a mimo tego chęć pracy w naturze brała górę, tak jak potrzeba wspólnego działania i integracji.

Osobną częścią pracy uczestników pleneru jest rysunek wieczorny, po kolacji, w profesjonalnie zorganizowanej pracowni na terenie dużej sali w remizie strażackiej. Zajęcia obejmowały pracę z modelem na dużym formacie z czym uczestnicy pleneru ambitnie dali sobie radę. Powstało wiele interesujących prac, a najlepsze zostały nagrodzone dyplomami.  

Zakończenie pleneru zwieńczył uroczysty wernisaż, w trakcie którego wyeksponowane zostały wszystkie powstałe obrazy, połączony z wręczeniem nagród, w obecności licznie zaproszonych gości. Wystawa to najbardziej spektakularna część wartości, która nie powstałaby, gdyby nie odważna decyzja organizatorów jak i uczestników pleneru. Jest jeszcze trudna do przecenienia wartość artystycznego doświadczenia wyniesionego z wspólnej pracy, artystycznych przeżyć, osobistego kontaktu z drugą osobą co w dzisiejszych po pandemicznych czasach nie tylko ogromnie cenna a nade wszystko nam wszystkim potrzebna.  

Gratuluję wszystkim autorom nie tylko nagrodzonym i wyróżnionym powstałych prac, wspaniałej wystawy wieńczącej wspólną pracę. Uznanie należy się również Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu za profesjonalną organizację pleneru oraz gospodarzom ośrodka za ciepłe i życzliwe przyjęcie. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom pleneru za udaną współpracę jak i moim kolegom dr. hab. Adamowi Nowaczykowi i dr. Sebastianowi Trzosce. 

prof. Andrzej Leśnik

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.


  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 24.10.2022, 16:07
  • Ostatnia edycja: 03.11.2022, 19:52