Przejdź do treści

Rada Osiedla Stare Miasto, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz oraz Fundacja Nowa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
zapraszają dzieci od 8 do 15 roku życia zamieszkałe lub uczęszczające do
szkół na terenie Osiedla Stare Miasto do wzięcia udziału w bezpłatnych
warsztatach artystycznych!

—> 3 sierpnia (środa) – frotaż, kolografia godz. 10:00–14:00
—> 4 sierpnia (czwartek) – monotypia, piankoryt godz. 10:00–14:00

Prowadzący: mgr Aleksander Radziszewski
W 2018 roku obronił dyplom magisterski na Wydziale Architektury
i Wzornictwa Uniwersytetu  Artystycznego w Poznaniu, a rok później na
Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa. Laureat  stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Dwukrotnie nominowany do konkursu im. Marii Dokowicz  na najlepszy dyplom artystyczny i projektowy, w tym raz wyróżniony. W 2019 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie im. prof. Alicji Kępińskiej na najlepszą pracę teoretyczną magisterską. 
Jest autorem projektów z zakresu architektury krajobrazu oraz instalacji artystycznych, filmów  wideo, obiektów i sztuki land art’u. W swoich pracach artystycznych i projektowych nawiązuje  bardzo często do tematów historii i pamięci miejsca.

Dodatkowe informacje i zapisy:
promocja@uap.edu.pl
Liczba miejsc ograniczona

Opis warsztatów:
Warsztaty graficzne dla dzieci skupiać się będą na zaprezentowaniu czterech różnych technik graficznych (w tym jednej rysunkowej), które często stanowią świetną alternatywę dla tych bardziej
zaawansowanych rozwiązań, wymagających profesjonalnego sprzętu. Warsztaty podzielone będą na cztery różne techniki:


3 sierpnia, 10.00-14.00

FROTAŻ
Pierwszy warsztat skupiać będzie się na technice rysunkowej, czyli frotażu, który stanowić będzie wprowadzenie do pozostałych technik graficznych. Po zaprezentowaniu technicznych aspektów frotażu i przykładowych realizacji w tej technice, uczestnicy przystąpią do poszukiwania
różnorodnych faktur wokół siebie, w sali oraz na dziedzińcu uczelni. Ostatecznym etapem będzie stworzenie, wykorzystując poznane faktury, indywidualnych prac i projektów, odpowiadając na temat ogólny lub wylosowane wcześniej zagadnienia.

KOLOGRAFIA
Pierwszym etapem warsztatu będzie teoretyczne wprowadzenie do nowego zagadnienia i wytłumaczenie zasad techniki kolografii, natomiast drugim etapem będzie przygotowanie matrycy graficznej w technice kolażu, z użyciem wcześniej przygotowanych materiałów o różnorodnych fakturach. Uczestnicy warsztatu będą wykonywali – w odpowiedzi na różne tematy – kilka prac w tej technice.

4 sierpnia, 10.00-14.00

MONOTYPIA
Warsztat rozpocznie się od teoretycznego wprowadzenia do techniki graficznej, jaką jest monotypia oraz pokazaniem niezbędnych narzędzi i przykładów gotowych realizacji. Kolejnym etapem będzie wykonywanie przez uczestników warsztatu indywidualnych projektów i tworzeniu pojedynczych odbitek na papierze, w oparciu o różnorodne wskazówki, inspiracje oraz tematy.

PIANKORYT
Warsztat z tak zwanego graficznego piankorytu, to idealna alternatywa dla bardziej zaawansowanej techniki, jaką jest linoryt, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Warsztat rozpocznie się od omówienia tej techniki, zaprezentowania niezbędnych do jej wykonania materiałów oraz przykładów realizacji. Uczestnicy warsztatów – odpowiadając na różnorodne tematy – będą wykonywali indywidualne projekty oraz stworzą wspólnie jedną wielkoformatową pracę.

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 15.07.2022, 07:50
  • Ostatnia edycja: 20.07.2022, 14:03