Przejdź do treści

Z przyjemnością informujemy o sukcesach naszych studentek i studentów w konkursie na projekt toalety miejskiej KOŁO GRBERIT!

Zadanie projektowe polegało na zaprojektowanie pawilonu wystawienniczego z funkcją toalety publicznej przy budynku zespołu pałacowego w Wilanowie. W konkursie brało udział ogólnie 101 zespołów.

Projekt studentów i studentek 3 roku Architektury UAP w składzie:

  • Magdalena Burdajewicz,
  • Marta Drgas,
  • Mikołaj Gruszczyński,
  • Jakub Wichtowski,
  • Jan Zieliński.

Został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym za najlepszy projekt wnętrza oraz otrzymał ogólne wyróżnienie trzeciego stopnia.

Nad realizacją projektu czuwał dr hab. Maciej Basałygo prof. UAP z IV Pracowni Architektury Wnętrz UAP.

Serdecznie gratulujemy!


Strona organizatora:
https://konkurskolo.pl/blog/wyniki-24-edycji-konkursu-projekt-lazienki-2022/


Miejsce

Przestrzeń Ogrodów Królewskich, będących częścią barokowego założenia Pałacu 
w Wilanowie cechuje wyjątkowa wartość historyczna wymagająca odpowiedzialnego podejścia do projektowania i poszanowania dla kontekstu otoczenia. Planowany pawilon stanowi uzupełnienie historycznego budynku Oranżerii. Zapewnia punkt recepcyjno – informacyjny wraz z szatnią. Pawilon dostosowany jest do potrzeb osób 
z niepełnosprawnościami oraz zapewnia dostęp do toalet dla zwiedzających obiekt oraz założenie parkowe. Projekt zakłada niezależną konstrukcję pawilonu oraz odsunięcie od wschodniej ściany ryzalitu i północnej elewacji. Połączenie obu obiektów odbywa się poprzez jedną z blend arkadowych, co nie zakłóca odbioru elewacji. Dla pawilonu zaprojektowano system mebli modułowych zarówno do użytku wewnętrznego, jak 
i zewnętrznego.

Idea

Będąc zlokalizowanym w tak bezpośrednim sąsiedztwie budynku Oranżerii, projektowany pawilon poprzez swoją transparentność nie zaburza odbioru zabytkowej elewacji północnej, zachowując na nią widok. Pawilon stanowi łącznik pomiędzy ogrodem,

a Oranżerią zacierając granicę między wnętrzem, a zewnętrzem. Swoją formą nawiązuje do architektury ogrodowej. Siatka kompozycyjna i wysokość pawilonu wynika z geometrii budynku Oranżerii – ciągłości jego elewacji i rzutu. Łuk budujący arkadę elewacji północnej został uprzestrzenniony. Poprzez obrót wokół jego pionowej osi symetrii powstały formy – rzeźby. Pełnią one funkcję konstrukcyjną – na nich opiera się strop. Dzięki temu wnętrze pawilonu ma charakter otwarty i umożliwia płynną komunikację i aranżację jego przestrzeni zależnie od potrzeb.

Obiekt

Poza funkcją nośną słupy pełnią funkcję komunikacyjną oraz proekologiczną. Wewnątrz jednego z nich znajduje się winda, natomiast drugi poprzez swoją lejowatą formę zbiera wodę deszczową wykorzystywaną jako woda szara w toaletach. Ponadto, dzięki systemowi filtracyjnym jest ona uzdatniana do picia. Stanowi to aspekt edukacyjny we wnętrzu przedstawiający cykl wody. W pawilonie zastosowano szlachetne materiały właściwe dla danej lokalizacji. Wprowadzone do wnętrza zasłony pozwalają na przesłanianie słońca jednocześnie zapewniając izolację termiczną. W celu uniknięcia zanieczyszczenia światłem sztucznym stosowane jest oświetlenie wyłącznie we wnętrzu pawilonu z zastosowaniem opraw redukujących odblask świetlny.

Uzasadnienie jury

Praca w prosty i czytelny sposób rozwiązuje problem projektowy, jakim było prowadzenie nowej kubatury w historyczny kontekst zabytkowego założenia parku pałacowego. Pawilon zachowuje autonomie, nie styka się z fasada Oranżerii, a dzięki przeszklonym elewacjom również z nią nie konkuruje. Odniesienia do architektury istniejącego budynku są realizowane w sposób subtelny, ale zarazem zwracający uwagę odbiorcy. Dwa monolity 
o formie będącej twórczą interpretacja motywu łuku – charakterystycznego element fasad zabytku, stanowią konstrukcję obiektu, a zarazem nadają mu tożsamość. Wokół nich zbudowana została funkcjonalność wnętrza.

Praca została dodatkowo wyróżniona za projekt wnętrz, doceniając zarówno czytelny charakter organizacji przestrzennej, jak i walor wizualny przestrzeni, ukazujący wrazliwosé autorów. 

Kilka słów od autorów

Najważniejszym aspektem projektowania jest proces i okoliczności, jakie jemu towarzyszą. Wypadkową dwóch tych elementów jest pomysł. Projekt, który odzwierciedla nasze podejście do projektowania i architektury. W tym przypadku – grupa przyjaciół spędziła wspólnie wspaniały czas, podczas którego zrodziła się idea pawilonu. Projekcja budynku, który wywołuje uśmiech i radość. Odbiorca odczuwając atmosferę obiektu, odczuwa atmosferę procesu – poniekąd staje się naszym przyjacielem!  

instagram
@madzia.burdajewicz
@mdrgas
@m.gr.00
@ja.wichtowski
@janek_zielinski_


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 21.06.2022, 11:41
  • Ostatnia edycja: 21.06.2022, 11:43