Serdecznie zapraszamy na wystaw臋 wpisan膮 w program Pozna艅 Art Week 2022:

饾檵饾櫑饾櫙饾櫄饾櫏饾櫑饾櫀饾櫒饾櫙饾櫀饾櫌, 饾櫙虈饾櫄 饾櫏饾櫑饾櫙饾櫄饾櫒饾櫙饾櫊饾櫀饾櫃饾櫙饾櫀饾櫌

Wystawa solowa prac Agaty Sznurkowskiej

Kuratorka: Wera Wysk

Wernisa偶: 26.05.2022, godz. 18.00

Wystawa czynna codziennie w dniach 27.05-03.06.2022, w godz. 16-19 lub po wcze艣niejszym um贸wieniu.

DOMIE, ul. 艢w. Marcin 53A, Pozna艅

Co po sobie pozostawimy?
Zostawianie 艣ladu zawsze le偶a艂o w ludzkiej naturze. Zatrzymywanie artefakt贸w z dzieci艅stwa, pukli w艂os贸w, pami膮tek po krewnych czy archwialnych fotografii 鈥 wszystkich naszych zmaterializowanych sentyment贸w na dow贸d tego, 偶e istnieli艣my na tym 艣wiecie. Podobnie artystyczny dorobek jest namiastk膮 trwania przez wieki. Jednak jaki jest niedostrzegalny koszt tego typu nie艣miertelno艣ci? I w艂a艣ciwie dlaczego z tak膮 produktywno艣ci膮 d膮偶ymy do 鈥瀞ukcesu鈥 bycia zapami臋tanym?W momencie, gdy du偶o m贸wi si臋 o konieczno艣ci bycia 鈥瀠艣wiadomionym鈥 w kontek艣cie problem贸w globalnych, a pseudo-ekologiczne trendy staj膮 si臋 coraz bardziej powszechne, podwa偶ona zostaje ich dobroczynna rola 鈥 w ko艅cu najbardziej eco-friendly by艂oby niewytwarzanie niczego. Podobnie jest ze sztuk膮, kt贸rej 鈥 mimo jej domniemanej sprawczo艣ci 鈥 problem urynkowienia w postaci konsumpcji i nadprodukcji nie pomija. Zatem czy mo偶emy usprawiedliwi艣膰 kolejny spos贸b eksploatowania 艣rodowiska oraz ludzi potrzeb膮 przekazania istotnego, 鈥瀞prawczego鈥 komunikatu?
Nawet nie wiemy czy ta wystawa powinna powsta膰, dlatego na wst臋pie chcia艂yby艣my przeprosi膰, je艣li niepotrzebnie zabrali艣my Wasz膮 uwag臋. Jedyne co wiem, to 偶e wola艂abym jej nie robi膰.
W ko艅cu czy najlepszym manifestem przeciw kapitalistycznego przymusu produktywno艣ci oraz globalnej nadprodukcji nie by艂oby nietworzenie niczego?

Wera Wysk

饾棓饾棿饾棶饾榿饾棶 饾棪饾槆饾椈饾槀饾椏饾椄饾椉饾槃饾榾饾椄饾棶
Artystka intermedialna, aktualnie studentka w Piet Zwart Institute w Rotterdamie, absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W tw贸rczo艣ci skupia si臋 g艂贸wnie na ograniczeniach 鈥 zar贸wno opresji systemowej jak i mechanizmach obronnych jednostki. Jej realizacje cz臋sto przybieraj膮 form臋 dzia艂a艅 performatywnych, w kt贸rych stara si臋 uruchomi膰 zdolno艣膰 do wsp贸艂odczuwania u siebie i odbiorc贸w.

Wystawa realizowana jako praca magisterska Wery Wysk na kierunku Kuratorstwo i Teorie Sztuki UAP, b臋d膮ca cz臋艣ci膮 programu Pozna艅 Art Week 2022.