START
Hologram | Plakat | Rzeźba
Humanistyczny wymiar sportu w twórczości artystów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Centrum Olimpijskie, im. Jana Pawła II
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
wystawa: 27.02-18.04
wernisaż: 26.03, godz. 16.00
kurator: Rafał Kotwis

Wystawa sztuki w Galerii Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie opiera się na idei wszechstronnego rozwoju człowieka w którym wartości duchowe i intelektualne są nierozerwalnie związane z ciałem i jego sprawnością. Symboliczna integracja Olimpii i Akademii pokazuje rozwój człowieka w równomiernej harmonii dwóch obszarów – sportu i kultury.
Antyczne korzenie, współczesne technologie, aktualne idee i szlachetna rywalizacja łączą się w jeden spójny organizm. Jej autorami są artyści- pedagodzy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wydział Rzeźby wskazuje studium człowieka jako obszar naturalnej inspiracji. Wokół ciała i jego detalu koncentrują się realizacje jedynej w Polsce rzeźbiarskiej pracowni hologramu skupionej na problematyce formy w jej niematerialnym, efemerycznym wymiarze.

Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej operuje nowymi kodami współczesnego języka ponad jego ustalonymi regułami i ograniczeniami. Formę wyjściową stanowi plakat prezentowany w szerokim spectrum komunikowania od abstrakcyjnych, strukturalnych kompozycji do realizacji komercyjnych towarzyszących zawodom sportowym.

Zasadniczą częścią tytułowego hasła START jest zawarte w nim słowo ART. symbolicznie wskazujące na kulturowe, historyczne i emocjonalne związki sportu i sztuki.

Janusz Bałdyga ‘21

Artystki i Artyści: