Zapraszamy serdecznie na spotkanie poświęcone interdyscyplinarnemu, międzyuczelnianemu projektowi Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów.

Program koordynowany przez Pracownię Projektów i Badań Transdysycyplinarnych WEAiK (kierowniczka: prof. Joanna Hoffmann-Dietrich, asystent: mgr Piotr Słomczewski) powstaje we współpracy z Wydziałem Biologii UAM. W tym roku została ona poszerzona o Wydział Matematyki UAM i Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej (Lambda Ensemble) oraz Wydział Animacji i Intermediów UAP (Dziekan Dr Daniel Koniusz i Dr Miłosz Margański)

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. UAM Władysław Polcyn
Podziemne życie drzew – o sieciowej naturze roślin i grzybów
21.10, godz. 19.00
Uwaga: wykład odbędzie się za pośrednictwem platformy zoom

Topic: Wykład Prof. Polcyn: Ryzosfera
Time: Oct 21, 2020 07:00 PM

Podziemne życie drzew – o sieciowej naturze roślin i grzybów
Rośliny, grzyby i bakterie potrafią coś, czego my, ludzie, nie umiemy – tworzyć sieci
zapewniające optymalne warunki do życia. Przez miliony lat doskonaliły umiejętność
budowania długotrwałych relacji opartych o dystrybucję dóbr. Siły natury chętnie korzystają z sieciowych rozwiązań. Najwyższy czas, żebyśmy zaczęli brać z nich przykład.

dr hab. Władysław Polcyn, prof. UAM, pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Bada efektywność symbiozy roślin z mikroorganizmami ryzosfery, takimi jak ryzobia i grzyby mikoryzowe. Interesuje się kontrowersjami w koncepcjach biologicznych. Entuzjasta włóczęg górskich, leśnych i nadrzecznych, również w wersjach sportowych.

• Opublikowano: 13.10.2020, 12:45
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:04