Olga Skliarska | CIAŁO ROZSZERZONE

13.09: 14.00 – 20.00
14.09: 13.00 – 17.00
15.09: po wcześniejszym umówieniu: +48 570 123 311

Wystawa prezentuje magisterską pracę artystyczną realizowaną na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w VII Pracowni

Rzeźby i Działań Przestrzennych – Performance, promotor prof. dr Janusz Bałdyga prof. zw. UAP

Projekt Ciało Rozszerzone przedstawia trzy minimalistyczne ceramiczne rzeźby, wraz z foto i wideo dokumentacją procesu doświadczania materii obiektu w integracji z ciałem i przestrzenią publiczną. W rzeczywistości obiekty zintegrowane z trzema częściami ciała, dedykowane kolejno głowie, rękom (dłoniom), nogom (stopom). Wykonane są z uwzględnieniem rozmiarów ciała autorki. Stworzone obiekty dla ciała, powstały w twardym materiale i służą ograniczeniu ruchu fizycznego. Można powiedzieć, że mają funkcje ochronne, ale nie można zapominać o ceramice jako o kruchej, delikatnej materii, którą łatwo uszkodzić. Materiał wpływa na charakter ruchu i status “kruchej” obecności. Wynika z tego że ciało nieruchome też może być aktywne. Obiekty ceramiczne, specyficzne pancerze, rzeźby są elementami ubioru, pod którymi chowa się nie tylko ciało, a też cały wszechświat prywatnych niepokojów i wewnętrznych obaw wychodzących na zewnątrz. Stanowią jedną z wielu powłok ograniczających proces poznawania otaczającego nas świata, jednocześnie rozpoznanie ich specyfiki i charakteru daje szansę na osobistą wizję przestrzeni naszego życia i aktywności

Olga Skliarska (ur.1993)

Studentka Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu 2018-2020. Z 2016 roku absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Ukrainie. Wydział Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej, katedry Ceramiki Artystycznej. W 2017 roku Stypendystka Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Gaude Polonia”. Na przełomie lat 2019/2020 studentka programu Erasmus+ w School of Arts KASK w Gandawie Belgii. Z 2017 roku członkini dwóch performatywnych grup Zabih (UA), Zapora (PL/UA). W swoich pracach wykorzystuje szeroki zakres medium, m in. ceramikę artystyczną, działania performance, wideo, rysunek. Tematy, którymi się zajmuję, oscylują wokół pamięci, grup szczególnie wrażliwych, problematyki przestrzeni publicznej. Uczestniczka XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki ‘’ Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim w Polsce w 2017 roku; Projektu Performance Platform Lublin w Galerii Labirynt w Lublinie Polsce w 2017 roku. Projektu “Private Public Space” w AufbauHaus, w Berlinie Niemczech w 2017 roku. Projektu Wejścia/Wyjścia II, VII Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych – Performance w galerii Curator’s Lab w Poznaniu Polsce w 2018 roku. Performance Festiwalu Zabih w Jam Factory Art Centre we Lwowie Ukrainie w 2018 roku. Performance Festiwal Vytvrzeni 05 Hubeny a Tlusty w Brnie Czeskiej Republice. Uczestniczka Projektu Akcja Lublin 3. Działania na miejscach, organizowany przez Galerie Labirynt i Urząd miasta Lublina w Lublinie Polsce w 2019 roku. Autorka indywidualnej wystawy Reminder w MAP Exhibition Space w School of Arts KASK w Gandawie Belgii w 2019 roku. Uczestniczka festiwalu Performance Art Oslo, w Oslo Norwegii w 2019 roku. Projektu Between Statements, na Garbarach 37, w Poznaniu Polsce w 2020 roku.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 11.09.2020, 13:27