Małgorzata Mycek | Wysypisko wspomnień

8-9.09.2020

Galeria Scena Otwarta UAP
ul. Ratajczaka 20, Poznań
galeria otwarta w godz. 13.00-17.00

Jako podłoże malarskie, artystka wykorzystuje plastikowe materiały – w tym przypadku resztki banerów, które są odpadami z drukarni wielkoformatowej. Podobne materiały często można znaleźć w odmętach wiejskiego gospodarstwa, które zastosowanie znajdują przy wielu pracach porządkowych, np. zabezpieczają drewno opałowe przechowywane na zewnątrz domu. Na wsi nic nie może się zmarnować. Przy każdym domu znajduje się prywatne, mniej lub bardziej ukryte gratowisko, gdzie „chomikuje się” złom, plastikowe śmieci, stare meble i zabawki. Przedmioty te przechowywane są, ponieważ kiedyś mogą stanowić świetny budulec dla przydomowych dekoracji lub wynalazków.

Ten plastikowy odpad znalazł u artystki zastosowanie jako substytut płótna. Na śmieciowym materiale stworzyła ona swego rodzaju pamiętnik. Każda scena bazuje na wspomnieniu, wiążącym się z wsią w Bieszczadach, gdzie spędziła dzieciństwo. Prezentowane obrazy stanowią część cyklu, powstałego w wyniku obserwacji terenów peryferyjnych oraz podczas rozważań nad jej aspektami wernakularnymi.

Oprócz wielkoformatowych prac malarskich, na wystawie można zajrzeć do części notatników rysunkowych artystki, które tworzy od 2017 r. Za pomocą owego i rozwijającego się wciąż zbioru rysunków, artystka stara się wyobrazić oraz zrozumieć tożsamość współczesnego człowieka, próbującego odnaleźć się w dzisiejszym świecie.