Mariusz Kruk | Symbioza przeciwieństw

otwarcie wystawy / exhibition opening
9.07, 19:00
Galeria MAK, ul. Źródlana 4, Poznań

Wystawa otwarta po umówieniu telefonicznym: +48 575 301 309.
Zwiedzających prosimy o zakrycie twarzy i zachowanie dystansu, w galerii może przebywać jednocześnie 10 osób.

Mariusz Kruk nie tworzy podziałów na przysłowiowe „czarne i białe”. Zakłada drogę od czerni do bieli, przez wszystkie odcienie, widzi łączność, a nie dwie skrajne sytuacje. „Zawarta w jego pracach opowieść o mikro zdarzeniach, o zauważaniu i przedstawianiu, często nie dostrzeżonych zjawisk, które jawią się nam, pośród wielu orbitujących wokół nas spraw, jest sednem znaczeniowym. Kruk, z zegarmistrzowską precyzją, stara się wyłapać ze (swojego) świata wszystkie momenty „pomiędzy”, które tak doskonale wypełniają nasze i jego życie, i zanotować je w kreowanych przez siebie obiektach”.

(Fragment tekstu do wystawy, autorka: Magda Kleszyńska)

Mariusz Kruk urodził się w 1952r. w Poznaniu. W latach 1978-1982 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 1982r. W latach 1983-1994 był wykładowcą tej uczelni, od 2005r. ponownie pracuje na Uczelni. W 1983r. Współtworzył grupę Koło Klipsa, która działała do 1987r. Od czasu opuszczenia grupy pracuje indywidualnie. W latach 1995-2002 artysta mieszkał na południu Francji. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Jest także autorem krótkich form poetyckich, bajek i opowieści.

> ENG <

MAK GALLERY invites to Mariusz Kruk’s exhibition SYMBIOSIS OF OPPOSITES

Exhibition open by phone appointment: +48 575 301 309.
Visitors are asked to cover their faces and keep a distance, 10 people can be in the gallery at a time.

Mariusz Kruk does not create the division for the so-called „black and white”, he assumes that it’s a path from black to white through all the shades, that it is connectivity, not two extreme situations. ‘The story about micro-events included in the artworks, about noticing and presenting, often unnoticed phenomena that appear to us, among many orbiting matters around us, is the core of meaning’. With watchmaker’s precision, Kruk tries to catch from (his) world all the moments „in-between” that fill our lives and his life so perfectly and to record them in the objects he creates „.

(Fragment of text for the exhibition, author: Magda Kleszyńska)

Mariusz Kruk, born in 1952 in Poznań, studied painting at the Fine Arts University in Poznań. He graduated in 1982, and then between 1983 and 1994, he worked as a university lecturer. Since 2005, he has again worked at Poznań University. He established the group Koło Klipsa which functioned until 1987. Since he left the group, he has been working individually. Between 1995 and 2002, Kruk lived in the south of France. He is mainly preoccupied with painting, drawing, he creates assemblages and installations. He is also an author of short poetic forms, fairy tales, and stories.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 30.06.2020, 08:55