Józefina Kowalczyk | Poza Monadę

– wyróżnienie w kategorii artystycznej podczas 39. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

26.02-8.03.2020

wernisaż: 26.02.2020 godzina 18.00
Galeria Duża Scena UAP
ul. Wodna 24 | Poznań

Tytuł zbioru prac odnosi się do filozoficznego pojęcia monady, jednostki zamkniętej, pozbawionej wpływu świata zewnętrznego, samotnej. Stan izolacji ma skutkować (za E. Levinasem) pełnym utożsamieniem, egoistycznym dojściem do siebie po to, by następnie od siebie odejść, otworzyć okna i drzwi na Innego. Jest to konieczny proces do osiągnięcia pełni samookreślenia, objawiającego się w byciu „za Drugiego”.
Temat tożsamości zrodził się w wyniku inspiracji prostą obserwacją odbicia w lustrze pokrytym parą, zniekształcającą wizję. Rozwinięcie pierwszej pracy przerodziło się w serię autoportretów oraz przedstawień prywatnych wnętrz, zmodyfikowanych i wyczyszczonych na potrzeby malarskiego wyobrażenia. Dominującym motywem staje się odbicie, a także okno oraz kurtyna, co nakierowuje na myślenie także o tożsamości samego obrazu poprzez motywy metamalarskie. W przedstawieniach wnętrz ważna staje się też gra efektów świetlnych.
Prace nie są jednak zamknięte w jeden konkretny temat. Są przede wszystkim efektem refleksji nad codziennością w ciszy, sprzyjającej dookreśleniu i skupieniu. Nie ma tutaj jasnych odpowiedzi i sugestii, a jedynie zaproszenie do pogłębionej, osobistej analizy tego, co z pozoru zwyczajne.

Józefina Kowalczyk