Izabella Rybacka | Infantki Szkice

wernisaż: 8.02.2020 godzina 17:30
Galeria Sztuki w Mosinie
ul. Niezłomnych 1 | Mosina

„Sposób, w jaki pozostawia ślad na kartce czy płótnie sprawia wrażenie prostoty, lekkości i niesłychanej przyjemności tworzenia. Zanim jednak podejmie pierwszy gest wyczuwalne jest skupienie i świadomie podjęta decyzja. Nawet jeśli przypadkiem jakaś kreska czy plama zaistnieje, natychmiast „zaprasza ją” do całości kompozycji.

W twórczości artystki nie ma takiej sytuacji, by którakolwiek z warstw przesłaniała inną – np. forma ważniejsza od tematyki czy kształt kreski ważniejszy od koloru.

Prace artystki to nie tylko zapis zmagań z materią rysunkową, malarską; są wnikliwą obserwacją, kontemplacją, a może i eksperymentem.”
Sylwia Erbert-Hoja (fr.tekstu z katalogu do wystawy „Panny”, 2000, MBWA Leszno)

dr Izabella Rybacka
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Litografii Pracowni Litografii prof. L. Mianowskiego i Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Magdaleny Abakanowicz w 1981 roku. Od 2007 roku wykładowca przedmiotu Techniki i technologie scenografii, od 2011 do 2018 roku asystent w Pracowni Kostiumu Teatralnego prof. Ireneusza Domagały na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się tkaniną, grafiką, rysunkiem, malarstwem, scenografią i kostiumem teatralnym. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace prezentowała m.in.:
2018 – „Escurial. Fantasmagorie”, Galeria R 20, Poznań
2017 – „Król i Błazen”, szkice hiszpańskie, Galeria Teatru Animacji, Poznań
2013 – „Splendor tkaniny”, Zachęta, Warszawa
2008 – „Kilimy polskie od XVIII do XX wieku”, Muzeum Narodowe, Poznań
1998 – „Tkanina unikatowa”, Galeria POSK, Londyn
1997 – „Panny Wietrzne II”, Galeria Esse, Festiwal Kultury Polskiej w Bretanii
1995 – Tkanina Polska, BWA, Łódź
1992 – „Petit Ballet I”, Galeria ANEKS, BWA, Teatr Wielki, Poznań
1988 – Tkanina Młodych, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź
1986 – Młoda Sztuka Poznania, BWA, Poznań, Galeria KUBUS, Hannover
1981 – Dyplomy ’81‚ CBWA Zachęta, Warszawa