Obrazy scenograficzne Piotra Tetlaka

Postapokaliptyczna wizji pola gry w spektaklu„Piast” w reż. Roberta Czechowskiego

Galeria Sztuki w Mosinie i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zapraszają na wystawę prac Piotra Tetlaka!

Wernisaż: 11 stycznia 2020 r. o godz. 17:30

Wystawa czynna do 28.01.2020.
Można ją oglądać od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00
i w niedziele w godzinach 10:00 – 13:00

Blisko 70 aktorów na scenie i zaskakująca scenografia tworzą spektakl „Piast” w reżyserii Roberta Czechowskiego (…) to legenda dynastyczna spisana przez Andreasa Gryphiusa, która wywiedziona jest z pierwszej kroniki polskiej. (…)Reżyser doszukuje się w dziele kontekstów uniwersalnych dotyczących bezwzględności władzy. Pozostawieni sami sobie pielgrzymi, bezdomni, umęczeni wędrówką szukają swego miejsca na ziemi i oparcia w rządzących. Natrafiając na skromny dom Rzepichy i Piasta zapraszani są do środka, aby uczestniczyć w postrzyżynach ich syna Siemowita.”
(Źródło: Redakcja GPI)

Premiera odbyła się 22 listopada 2019 roku z okazji inauguracji odbudowanego właśnie Teatru w Głogowie, po 74 latach od jego zbombardowania. Do stworzenia wspólnej wizji reżyser zaprosił związanego z Mosiną inscenizatora, scenografa i kostiumografa prof. Piotra Tetlaka. Wspierał go zespól jego współpracowników–poznańskich artystów i absolwentów UAP związanych także z Interdyscyplinarną Grupą Teatralną Asocjacją 2006: Jakub Psuja, Krzysztof Urban, Natalia Rejszel, Ewa Tetlak oraz performer Piotr Charytoniuk.
Scenografia stworzyła przestrzeń teatralną, w której role Popiela i Piasta kreowali Jan Peszek i Jan Szurmiej. Atmosferę widowiska, a także drogę twórcy od wizji plastycznej do realizacji przybliżają: makieta, artefakty z przedstawienia i dokumentacja fotograficzna.