IZABELLA GUSTOWSKA | Droga Franciszko, drogi Józefie, noc letnia czeka cierpliwie… 2019

Zeskanuj kod QR, jeżeli chcesz posłuchać;
Hipotetycznej rozmowy dwójki lubelskich poetów Franciszki Arnsztajnowej i Józefa Czechowicza , która być może odbyła się w mroczny listopadowy dzień w 1938 w mieszkaniu Franciszki przy ulicy Wspólnej w Warszawie.
To dialog 73-letniej poetessy Franciszki z młodym 35 letnim poetą Józefem , których połączyła miłość do słowa , miasta Lublina , przeczucie nadchodzącej zagłady narodu żydowskiego i tragedii II wojny światowej.,
z stojącego na komodzie radioodbiornika Marconi-model 4-LS dochodzi przyciszona melodia piosenki .. już nie zapomnisz mnie …
wykonawcy;
FRANCISZKA – Izabella Gustowska – artystka intermedialna
JÓZEF – Paweł Binkowski – aktor teatru Nowego w Poznaniu
Patryk Lichota – sound designer

W realizacji wykorzystano fragmenty z twórczości poetki Franciszki Arnsztajnowej Poezyje z 1911, Duszki z 1926/27, Ostatni film z 1935 oraz przetworzony fragment korespondencji poetki z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim z 1934 /wiersz Józefa Czechowicza Księżyc w Rynku z 1934 oraz fragment piosenki … Już nie zapomnisz mnie z filmu /Zapomniana melodia /w wykonaniu Aleksandra Żabczyńskiego (być może dubbingowany przez A. Astona), , (słowa Ludwik Starski, muzyka Henryk Wars/ 1938.


Prof. dr hab. Izabella Gustowska – urodzona w Poznaniu. Profesor zwyczajny. Wykłada w Poznaniu na Uniwersytecie Artystycznym na Wydziale Sztuki Mediów. – Pracownia Działań Filmowych i Performatywnych . oraz w Collegium da Vinci na kierunku Grafika.
Mieszka i pracuje w Poznaniu. Realizuje prace w obszarze różnych mediów . Bierze udział w znaczących międzynarodowych i polskich wystawach , a jej prace znajdują się w muzealnych , galeryjnych i prywatnych kolekcjach poza Polską i w kraju.
Więcej informacji na www.gustowska.com