Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

zapraszają na wystawy

B+R_UAP / OD IDEI DO PRODUKTU
oraz
ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI PROJEKTOWEJ / PE-P

czas trwania wystaw: 22.11.2019 – 13.12.2019

oprowadzanie kuratorskie: 22.11.2019, godz. 10:00

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, piętro 1 / PATIO


o wystawach:

Wystawa B+R_UAP od idei do produktu stanowi jeden z istotniejszych punktów na mapie obchodów stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przedstawione na niej projekty oparte są na fundamentach naszej wiekowej już tradycji, wytyczają jednak całkiem nowy kierunek aktywności twórczej.

Prezentowane działania z obszaru B+R nie mają precedensu w naszej historii, albowiem pierwszy raz realizowane są nie przez studentów, lecz przez kadrę ekspercką – interdyscyplinarne zespoły złożone z profesorów, adiunktów, asystentów, laborantów i doktorantów w ramach współpracy z biznesem wspieranym przez Unię Europejską. Nasza dotychczasowa kooperacja z przedsiębiorcami w ramach takich projektów jak: Bon na Innowacje czy Design dla Przedsiębiorców, owocuje wieloma korzyściami zarówno zewnętrznymi, jak wewnętrznymi. Obecnie uczestniczymy w projektach o łącznej wartości przekraczającej osiem milionów złotych.
Dzięki zaangażowaniu doświadczonych naukowców i twórców przedstawiciele biznesu mogą doświadczyć rzetelnego procesu projektowego, w którym właściwie zbalansowana jest relacja pomiędzy analityczną, twórczą i wdrożeniową stroną działań. Dla wielu producentów jest to również asumpt do wyższego pozycjonowania własnej marki i firmowanych przez nią produktów. Niektórzy wykorzystują projekty jako trampolinę biznesową umożliwiającą pozyskanie własnych wysokiej jakości wzorów.
Na wystawie zaprezentowane są efekty dotychczasowej współpracy uczelni z biznesem w ramach projektów badawczo rozwojowych.
Wystawa Świadectwo Dojrzałości Projektowej / PE-P pokazuje ideę projektową PE-P, która opiera się na poszukiwaniu nowych rozwiązań funkcjonalnych i formalnych dla przestrzeni prywatnych i publicznych, to kolekcje meblowe połączone z dedykowanymi wzorami cyfrowymi. Wiele prezentowanych na wystawie obiektów łączy funkcje, wprowadza nowe funkcjonalności pozwalające na modyfikację przestrzeni użytkowej w czasie. Na wystawie prezentujemy efekty pracy twórczej  wybranych zespołów z okresu osiemnastu lat realizacji PE-P.
Wystawa prezentuje projekty wdrożone do produkcji masowej  przez producentów takich jakich Noti, Lenart, Meble Wójcik i Schattdecor, a także prototypy produkcyjne nie wdrożone do produkcji. Wybrane obiekty to jedynie fragment szerszej kolekcji niespełna 180 projektów PE-P, z których 31 wdrożonych zostało do oferty produktowej naszych partnerów.