Wystawa z cyklu KIERUNEK: MALARSTWO w ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

JAK ECHO POWRACAJĄ WĄTPLIWOŚCI I OBAWY ORAZ NARCYSTYCZNY ZACHWYT NOWĄ TECHNOLOGIĄ |  Mikołaj Garstecki

17.09-4.10.2019

Galeria Curators’LAB
ul. Nowowiejskiego 12
wtorek – niedziela: 13.00–17.00

wernisaż: 17.09.2019 godz. 17.00

 

Punktem wyjścia dla prac pokazanych na wystawie były moje czaty ze sztuczną inteligencją oraz test turinga online. Podczas rozmów moją uwagę szczególnie zwróciła trudność odróżnienia, czy mamy do czynienia z człowiekiem, czy z maszyną. Możliwość pomylenia człowieka z robotem i odwrotnie, jest sytuacją z którą mamy do czynienia już na obecnym etapie rozwoju technologii. Następuje zatarcie różnic pomiędzy tym co sztuczne a prawdziwe.

Sztuczna inteligencja osiąga spore sukcesy na wielu obszarach. Potrafi w pewnych zadaniach prześcignąć człowieka. Ludzie zachwycają się sztuką tworzoną przez roboty, a kolejne obrazy biją rekordy aukcyjne.

Wystawa skonstruowana jest na zasadzie pozornej lustrzności. Chiralność obiektów takich jak np. prawa i lewa rękawiczka lub lewoskrętna i prawoskrętna cząsteczka znajduje swoje odbicie w prezentowanych pracach.

Jak echo powracają wątpliwości i obawy oraz narcystyczny zachwyt ludzi nową technologią.

 

Mikołaj Garstecki
2012- 2017: Malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom w pracowni prof. Andrzeja Pepłońskiego. Od 2017: studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP.