Ewa Mróz | Cykl Energy / HIBERNACJA

Wernisaż – 2.10.2019 r. Galeria Pod Lipami, Poznań
Wystawa trwa – 3.10.2019 – 31.10.2019
Wstęp wolny


Cykl Energy / HIBERNACJA
Prezentowane prace stanowią kontynuację Cyklu Energy rozpoczętego w 2005 roku w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Andrzeja Banachowicza (UAP). Barwne, usztywnione włókno zanika w wyniku wchłonięcia jej przez oplatającą materię w postaci drutu. Następuje hibernacja koloru. Realizacje mają związek skojarzeniowy z formami występującymi w naturze oraz mają odniesienie do ostatniej fazy cyklu zachodzącego w przyrodzie. Wystawa pt. HIBERNACJA zamyka cykl Energy.


dr Ewa Mróz
Urodzona w 1979 r. w Wągrowcu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2010 roku uzyskała tytuł magistra w zakresie projektowania scenografii; dyplom pod kierunkiem prof. Bohdana Cieślaka. Zrealizowała również aneks do dyplomu w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierunkiem prof. Andrzeja Banachowicza.
Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę jako asystent w Pracowni Projektowania Ubioru dr hab. Anny Regimowicz-Korytowskiej. W 2017 otrzymała Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polski” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Rok później obroniła doktorat pt. Łączenia płaszczyzn jako czynnik kształtujący formę ubioru. Rozprawa doktorska otrzymała nominację do Nagrody Prezesa Rady Ministrów.
Angażuje się w tworzenie autorskich kolekcji ubiorów użytkowych. W 2014 powstała kolekcja „Harmonia Zmysłów”, w 2015 „Ozon” i „Geometrik” 2016 „ID Kropki”.
Jej pasją jest również tworzenie tkaniny artystycznej czego przykładem są liczne realizacje i wystawy, do ostatnich należy udział w I i II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu (2017, 2019) oraz w wystawie Osiem Kobiet / Edycja 6, Częstochowa (2018).