Już 26 czerwca w przestrzeni twórczej i galerii CENTRALA odbędzie się wernisaż wystawy „Do broni” znakomitej polskiej fotografki Agnieszki Rayss.
Wystawa będzie prezentacją pracy doktorskiej zrealizowanej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

wernisaż: 26/06/2019 (śr.) – godz. 19
spotkanie autorskie: 11/07/2019 (czw.) – godz. 19 [!!!]
wystawa otwarta wt, śr, czw, pt 17-20 oraz sb 14-17
CENTRALA, Pl. Cyryla Ratajskiego 6a w Poznaniu

W projekcie „Do broni” Agnieszka Rayss odwołuje się do rekonstrukcji historycznych, szczególnie rekonstrukcji XX-wiecznych wojen,  które ze zjawiska niszowego stały się w ostatnich latach nowym modelem zachowań kulturowych.
Autorka odnosi się bezpośrednio do działalności współczesnych grup rekonstrukcyjnych, tworząc filmy i fotografie
z pól odtwarzanych bitew i historycznych miejsc, nawiązując estetyką do malarstwa batalistycznego.
Obraz odtwarzanych wydarzeń traktuje jak twórczą materię dla swoich działań artystycznych, a samych uczestników jak bohaterów tworzonych przez siebie obrazów.
Rayss stawia pytanie o cel rekonstrukcji wydarzeń historycznych, szczególnie tych związanych z przebiegiem wojen oraz o kreowane w ten sposób postawy patriotyczne.

Autorka gra z tradycją, zadaje pytania o żywotność wzorców obrazowych obecnych w kulturze i ich udział w utrwalaniu tradycyjnych modeli patriotyzmu.

Agnieszka Rayss – fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Universite Paris IV w Paryżu.
Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, zdobyła także wiele krajowych nagród, m.in. w konkursach Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Newsreportaż.
Opublikowała albumy fotograficzne “Tu się zaczyna koniec miast” (2015) – o industrialnej, niepokojącej stronie organizmów miejskich oraz „American Dream” – o transformacji kulturalnej i triumfie pop kultury w Europie Środkowo-Wschodniej.
Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych.
www.agnieszkarayss.com

Organizatorzy: Fotspot & CENTRALA
Patronat: ZPAF Okręg Wielkopolski
Katedra Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Katedra Intermediów UAP

Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/320242205588822/

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznania – #poznanwspiera

Zachęcamy do przekazania informacji Państwa widzom i czytelnikom, ale przede wszystkim do obecności na wystawie i na spotkaniu autorskim.