Anna Beata Barańska | Nietrwałość

Galeria nad-pod
Budynek B, ul. 23 Lutego 20
09.04 – 04.05.2019

Wystawa „Nietrwałość” podejmuje motyw przemijania i fizycznego rozpadu.
Wszystko co nas otacza i czym jesteśmy ulega procesom starzenia. Wystawa odnosi się do tego zagadnienia w sposób bezpośredni. To co pierwotne w procesie rozpadu nabiera szlachetności, a destrukcja która odsłania fizyczny rozkład otwiera przede mną możliwości wielowarstwowego opracowania płaszczyzny obrazu. W tej estetyce dostrzegam piękno  i szlachetność, które dla mnie jest efektem przemijania i nietrwałości tego co posiadamy. Podobraziem dla prac jest w większości płyta mdf. Jako podłoże twarde daje mi możliwość eksperymentowania z gruntami, które poddaję wielokrotnej obróbce. Całość dopełnia technika olejno-żywiczna, dająca możliwość osiągnięcia naturalistycznych efektów. Technologia jest tu zatem środkiem, który pozwala w sposób pełniejszy osiągnąć zamierzony cel i pokazać studium rozpadu zarówno rzeczy materialnych jak i ciała człowieka.

Anna Beata Barańska. W latach 2001 – 2006 studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie na kierunku malarstwo. Od 2006 roku pracuje na macierzystej uczelni, gdzie Prowadzi Pracownię Technologii i Technik Malarskich. W 2016 uzyskała tytuł naukowy doktora sztuki, w dziedzinie sztuk plastycznych. Od 2017 roku pełni funkcję Prodziekana ds. Naukowych i Artystycznych. Brała udział w ponad 80 festiwalach, wystawach i projekcjach odbywających się poza granicami kraju i ponad 60  w Polsce. Laureatka kilkunastu nagród i wyróżnień, krajowych i międzynarodowych.
Jej twórczość ma charakter wieloaspektowy. Głównym obszarem artystycznych zainteresowań jest malarstwo, wideo oraz grafika. W przeszłości zajmowała się sztuką performance – była autorką akcji z udziałem młodych kobiet, które ubierała w bawełniane koszulki. Były one swego rodzaju podobraziem, nośnikiem informacji zarówno w formie tekstowej jak i obrazkowej. Stanowiły osobisty komentarz zarówno do sytuacji społecznej, politycznej oraz wątków osobistych. Jest autorką kilkunastu prac wideo, w tym także animacji które rzutowane są na obraz malarski na płótnie. Obraz stanowi tu integralną część animacji,  a animacja integralną część obrazu. Dwie prace wykonane przy użyciu skrajnie różnych mediów, stają się jedną.
Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2018 – II nagroda w kategorii Forma, 13. Festiwalu Filmów Jednominutowych, Centrum św. Jana, Gdańsk
– Nagroda BWA w Kielcach za film wideo, Międzynarodowe Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION, BWA w Kielcach
2017 – Wyróżnienie Honorowe, 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima, Kraków
– Nagroda główna w kategorii REDBOX za najciekawszą krótką formę filmową, Festiwal Filmowy Bluebox, Olsztyn
– Wyróżnienie Honorowe, FILE Video Art Award, FILE – Electronic Language International Festival, as part of the screening of FILE VIDEO ART 2017. Fiesp Cultural Center, Sao Paulo, Brazil
– Złoty Tobołek Koziołka Matołka, O!PLA – V Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji, kategoria formanimy
2016 – Nagroda główna w kategorii filmu niezależnego „Niezależna złota kreska”, festiwal OFAFA, Kraków
2012 – I Nagroda, kategoria: animacja, We Art Water Film Festiwal. Madryt, Hiszpania
2009 – Grand Prix Żywieckiego Festiwalu Filmów Ekologicznych, Żywiec
– I Nagroda w konkursie WYKLUCZONE! 2008 i 2009, kategoria film. Organizatorzy: Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Warszawa
– EUROPRIX Multimedia Awards 2009, Quality Seal Award, ICNM – International Center for New Media, Salzburg, Austria