Przejdź do treści

ARCHEOLOGIA. HISTORIE (NIE)RZECZYWISTE
20 III – 14 IV 2019

WERNISAŻ: 20 marca 2019, godz. 19.00
Galeria Curators’LAB, UAP
ul. Nowowiejskiego 12, Poznań

artyści:
Agata Agatowska, Łukasz Jastrubczak, Jerzy Kosałka, Piotr C. Kowalski, Robert Kuśmirowski, Diana Lelonek, Piotr Macha, Wiesław Michalak, Marcin Mierzicki, Sonia Rammer, Sławomir Sobczak, Anna Tyczyńska, Marta Węglińska i Ewa Zarzycka

kuratorki: dr hab. Izabella Kowalczyk, prof. UAP
dr hab. Anna Tyczyńska, prof. UAP

Wystawa towarzysząca wydarzeniu Archeologia. Pamięć. Sztuka
https://archeologiapamiecsztuka.pl/

Sztuka ze swojej natury jest przestrzenią wyobraźni, powstaje jednak zawsze na styku rzeczywistości, komentując ją oraz tworząc jej interpretacje. W sztuce odnaleźć można też większą swobodę w interpretacji faktów, aniżeli w nauce. Do problematyki związanej z trudną przeszłością podchodzi ona w sposób emocjonalny, ukazując historię z nieoczywistych i zaskakujących perspektyw. To zresztą dlatego niektórzy filozofowie uważają, że właśnie sztuka może uratować naszą pamięć.

Odniesienia do przeszłości w sztuce pozwalają też na liczne spekulacje dotyczące tego, „co by było gdyby…”. W ten sposób w sztuce pojawiają się również historie nierzeczywiste, niewiarygodne, alternatywne na temat możliwych wersji przeszłości.
Artyści, podobnie jak archeolodzy, starają się nadać sens temu, co nieznane, zapomniane, a niekiedy zaś pomijane w naukowych rozważaniach. Tworzą historie, które sytuują się na styku światów: rzeczywistego i wyobrażonego.

Właśnie takie konstruowanie przeszłości, tworzenie różnych jej wersji, jest kluczowym problemem wystawy „Historie (nie)rzeczywiste”

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 19.03.2019, 11:40
  • Ostatnia edycja: 19.03.2019, 11:45