Aleksander Radziszewski | 2237 Dni

Galeria Rotunda UAP | 100 / 100 – sto wystaw na sto lat UAP
Budynek A, Al. Marcinkowskiego 29
18.03–23.03.2019

Wystawa odbywa się w ramach projektu Archeologia. Pamięć. Sztuka

„2237 DNI” to wystawa prezentująca historię Ireny Lasoty, która ponad 70 lat temu została zesłana na Syberię, historię brutalną i bolesną, jednak przepełnioną czystym pięknem opisywanych miejsc, krajobrazów, wydarzeń i ludzi.
Głównym celem jaki mi towarzyszył była próba rozrysowania trasy tej wieloletniej tułaczki, która trwała łącznie tytułowe 2237 dni, odnalezienie, zarówno w pamięci pani Ireny, jak i na mapach (polskich, pruskich, rosyjskich, kazachskich itd.), wszystkich miejsc, w których się w tym okresie pojawiła. Te, których nie udało mi się zlokalizować, postanowiłem wrysować w własnoręcznie stworzone mapy, będące jedynie moim wyobrażeniem o tych przestrzeniach, interpretacją słów pani Ireny, a co za tym idzie – próbą ich zmaterializowania, chociażby w geście kartograficznym. Całości towarzyszą obiekty i rysunki miejsc, roślin, przedmiotów, które ściśle wiążą się z każdym miejscem oraz fragmenty opisujących je tekstów i nagrań. Istotnym elementem wystawy jest przywołanie najważniejszego atrybutu tej konkretnej podróży, czyli kamieni kolejowych.
Praca ta stanowi zarówno próbę „spisania” i zachowania tej historii, próbę uchwycenia ulotnej pamięci, jak również dookreślenia i zmaterializowania miejsc, których dotyczy, a w konsekwencji – przekazania jej dalej. Projekt ten odnosi się też do prezentowania tego typu historii, stawia pytanie o ich autentyczność, czy – tak jak w tym kontekście – jest ona prawdą historyczną, zniekształconą przez wiele lat opowieścią pani Ireny, czy wreszcie – tylko moją interpretacją jej słów.


Aleksander Radziszewski
Artysta wizualny, architekt krajobrazu. W 2018 roku obronił z wyróżnieniem dyplom magisterski na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Student studiów II stopnia na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP. Stypendysta Ministra Kultur i Dziedzictwa Narodowego w roku 2018. Laureat Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom UAP.
Jest autorem projektów z zakresu architektury krajobrazu oraz instalacji artystycznych, filmów wideo, obiektów i sztuki land art’u. W swoich pracach bardzo często odnosi się do pamięci miejsca i przeszłości.