Zapraszamy serdecznie na wydarzenie Artefakty postawione na głowie PRZEBIERALNIA, którego inicjatorką jest prof. Sławomira Chorążyczewska

30.11.2018, godz. 16.00

KÓltura ul. Por. J. Lewandowskiej 8 w Poznaniu


O projekcie
Poszukiwanie odpowiedzi, zastanawianie się nad własnymi wyborami, nieustannie niejako uczestnicząc w grze tożsamości własnego odbicia, samoistnie tworzymy przebieralnie, przymierzalnie, garderoby fanaberii poza jakąkolwiek kategoryzacją. Właściwa człowiekowi spekulatywna relacja do własnego odbicia jest dwoista ponieważ rozpoznanie w lustrzanym innym siebie jako „ja”, sprawia, że uzyskuje ona określoną tożsamość zmienną i niepewną w odniesieniu do rzeczywistości. Otwiera to, możliwość „dialektycznego zapośredniczenia obrazu innego siebie z obrazami ‚innych’ rzeczy w relacji do świata” . Poszukiwania i otwarcie się na to, co inne sprawia, że rozważania nie zamykają i nie dookreślają do końca ale pobudzają dalszą analizę myśli, otwierając jednocześnie perspektywę tego, co nieodkryte i podświadome. Projekt, jest próbą przemyśleń i eksperymentu. Składa się z obiektów nazwanych artefaktami, które prowadzą ze sobą pewien dialog. Abstrakcyjność przedstawień jest metaforyczną opowieścią o nakryciach głowy oraz rezultatem artystycznej gry – zabawy. Transformacje uwzględniają relacje do już istniejących nakryć głowy. To poszukiwania zależności, niejednokrotnie na granicy estetyki dekoratywnej campu. Artefakty postawione na głowie zostaną poddane interakcji w projekcie pt. „Przebieralnia” polegającej na rejestracji fotograficznej z wykorzystaniem Fotolabu.

cytat w tekście pochodzi z opracowania; Kowalska M., Dialektyka bycia sobą, [w] P. Ricoeur, O sobie samym jako innym, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2003, str 8.

P.S. Na wydarzenie można przynieść własne nietypowe nakrycie głowy.