ROLAND STRATMANN | DNI ŁASKI
Otwarcie wystawy 03.12.2018 godz. 18.00
Wystawa czynna do 14.12.2018 w g. 15-18
Kurator wystawy: Tomasz Wilmański

Roland Stratmann (ur. 1964 r. w Weseke, Niemcy); w latach 1984 – 1990 studiował na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie (Universität der Künste Berlin). Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych m.in. Galerie Dürer, Goethe-Institut Istanbul, Turcja, Galerie Kai Hilgemann, Berlin, Algarden Gallery, Boras, Szwecja, Galerie von Tempelhoff, Karlsruhe, Galerie weisser elefant, Berlin, galerie laurent mueller, Paris, Francja, C&K Galerie, Berlin, Galerie Hovestadt, Münster-Nottuln, oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych w Niemczech, Anglii, Japonii, Czechach, Polsce, Turcji, Holandii, Argentynie, Chile, Paragwaju, Francji, Izraelu. Artysta mieszka i pracuje w Berlinie.
Roland Stratmann zajmuje się w sztuce przede wszystkim instalacją, performance (akcje w przestrzeni publicznej np. na ulicach miasta, więzieniu, kawiarni etc.), jak również tworzy wielkoformatowe aranżacje rysunkowe. W ostatnich pracach artysta wykorzystuje pocztówki, znalezione w prywatnych kolekcjach, muzeach, internecie i tworzy z nich duże kolaże, na których wykonuje rysunki np. zwierząt, oraz napisy- sentencje filozoficzne. W swojej sztuce odwołuje się do przeszłości i roli jaką odgrywa ona w naszym życiu teraźniejszym. Punktem wyjścia do realizacji wystawy „Dni łaski” był dla Stratmanna fragment tekstu Paula Poltrona: … Było nas wielu i w dzieciństwie nosiliśmy używane ubrania po starszym rodzeństwie, które już z nich wyrosły […] Byłoby wspaniale, gdybyśmy w taki sposób mogli z pokolenia na pokolenie przekazywać bieg czasu i przeplatające się w nim wydarzenia światowe – współcześnie i jakby owinięci w historię, wzbogaceni przez bagaż i bogactwo doświadczeń minionych stuleci. O najnowszej realizacji prezentowanej w Galerii AT autor pisze: Moje obrazy i rzeźby bawią się „błoną” nieprzejrzystym welonem wielowarstwowego wizerunku, jak tradycją wielowarstwowych przebrań. I oferują
sensacyjne „rewelacje”, odsłonięcia za pomocą ujawnionych obrazów i spreparowanych wypowiedzi. To odsłonięcie pokazuje, jak kształtujemy świat zgodnie z naszymi aspiracjami i osądami. Z tego opresyjnego materiału staram się otworzyć nową przestrzeń myślową, poetycko i z humorem, oferując widzowi możliwość nowej orientacji. To jest po prostu pytanie: jak być uważnym, spoglądać za siebie i poznawać siebie!

Wystawa „Dni łaski” jest drugim pokazem twórczości Rolanda Stratmanna w Galerii AT („Co chcesz!”, 2009).

Galeria AT (UAP), ul. Solna 4, Poznań