Specjalności Specjalności: malarstwo, rysunek, malarstwo w architekturze i urbanistyce, tkanina artystyczna.
Sposób kształcenia
Student na kierunku Malarstwo w trakcie studiów zdobywa wiedzę w zakresie historii malarstwa oraz wiedzy o sztuce i kulturze współczesnej. Poznaje różnorodne techniki malarskie, pogłębia świadomość artystyczną, rozwija kompetencje społeczne, staje się artystą przygotowanym do samodzielnej pracy twórczej na bazie klasycznych i nowoczesnych technologii tworzenia obrazu oraz potrafi łączyć tę pracę ze znajomością jej społecznych i rynkowych uwarunkowań.
Studia I stopnia na kierunku malarstwo trwają 6 semestrów (3 lata) i dają możliwość uzyskania 180 punktów ECTS. Prowadzone są w trybie stacjonarnym. Zajęcia mają formę seminaryjno-warsztatową . Praca studenta oceniana jest co semestr. Zaliczenia semestru dokonuje Dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku na podstawie kompletu zaliczeń z przedmiotów przewidzianych w programie studiów. Program studiów zakłada możliwość wyboru pracowni w obrębie Wydziału Malarstwa i Rysunku, a także pracowni na innych wydziałach UAP w ramach zajęć obowiązkowych i pracowni wolnego wyboru.
Studia II stopnia kierunku malarstwo trwają 4 semestry (2 lata Prowadzone są w trybie stacjonarnym Zaliczenia semestrów dokonuje Dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku na podstawie kompletu zaliczeń z przedmiotów przewidzianych w programie studiów. Zajęcia mają formę seminaryjno warsztatową. Praca studenta oceniana jest co semestr. Na początku drugiego roku studiów magisterskich student
licencjat – praca dyplomowa teoretyczna, egzamin praktyczny
magister sztuki – praca dyplomowa teoretyczna, egzamin praktyczny
ROZWIN
Opis kierunku
Program kształcenia umożliwia studentom zapoznanie się z różnymi ideowo i metodologicznie podejściami do kierunku studiów oraz inspiruje do indywidualnej aktywności twórczej. Studia są oparte na solidnej praktyce warsztatowej i refleksji teoretycznej w kontekście kultury współczesnej i tradycji. Umożliwiają zdobycie unikalnych kompetencji artystycznych w zakresie szeroko rozumianego malarstwa i przygotowują do samodzielnej pracy twórczej na bazie klasycznych i nowoczesnych technologii tworzenia obrazu. Profesjonalizm łączy się ze znajomością społecznych i rynkowych uwarunkowań pracy artystycznej. Wszystkie przedmioty artystyczne i zajęcia teoretyczne są prowadzone w oparciu o programy autorskie. Pracownicy dydaktyczni Wydziału Malarstwa i Rysunku to jednocześnie aktywni artyści, animatorzy kultury, krytycy i teoretycy sztuki. Wydział współpracuje z wieloma uczelniami i jednostkami badawczymi i wystawienniczymi w Polsce i zagranicą. Nasi studenci i absolwenci uczestniczą w prestiżowych wystawach i konkursach, są laureatami wielu nagród i wyróżnień.
ROZWIN
Kompetencje uzyskane przez absolwenta
Student umie formułować i tworzyć własne koncepcje artystyczne w zakresie malarstwa oraz dostosowywać do nich odpowiednie środki realizacyjne. Posiada i rozwija umiejętności manualne, warsztatowe i technologiczne, które wykorzystuje w swojej pracy artystycznej. Potrafi wnikliwie obserwować rzeczywistość: poddawać ją analizie, oraz przekładać te wizualne dane na język plastyczny. Zna i rozumie rolę rysunku, koloru i światła w kompozycji malarskiej. Student ma świadomość relacji między formą a treścią w malarstwie. Rozumie znaczenie malarstwa w kontekście innych dziedzin sztuki takich jak: fotografia, film, teatr, nowe media cyfrowe. Potrafi wykorzystać intuicję, emocje i wyobraźnię dla rozwoju ekspresji artystycznej. Ma zdolność podejmowania samodzielnych decyzji służących realizacji własnych prac malarskich. Posiada podstawowe umiejętności w zakresie dokumentowania pracy, aranżowania wystaw i redagowania tekstu autokomentarza, oraz publicznej autoprezentacji własnych koncepcji. Rozwija umiejętności komunikacji i współpracy z innymi studentami w zakresie warsztatu malarskiego, praktyki i teorii artystycznej.
ROZWIN
Obszary zatrudnienia
Absolwent legitymujący się dyplomem licencjata może pracować jako artysta malarz (wolny zawód) i animator kultury. Natomiast ukończenie studiów na poziomie uzupełniającym magisterskim umożliwia absolwentowi podjęcie pracy dydaktycznej na uczelniach artystycznych, w liceach plastycznych, liceach ogólnokształcących (nauczyciel przedmiotów artystycznych), ośrodkach kultury itp. Absolwent ma ponadto możliwość rozwoju swojej kariery zawodowej w charakterze kuratora, teoretyka sztuki, projektanta wystaw itp.
ROZWIN
Dalsza możliwość kształcenia
Absolwent legitymujący się dyplomem licencjackim ma możliwość podjęcia studiów uzupełniających magisterskich na wybranej uczelni w Polsce i za granicą.
Absolwenci studiów magisterskich mogą kontynuować naukę w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Studia doktoranckie (3-letnie studia stacjonarne) – planowane uruchomienie w roku akademickim 2021/2022
Studia Doktoranckie są studiami o charakterze elitarnym przeznaczonymi dla osób wyróżniających się i posiadających znaczący dorobek w zakresie sztuk pięknych lub projektowych. Studia dają możliwość wzbogacenia swoich doświadczeń poprzez pogłębienie wiedzy fachowej związanej z uprawianą dziedziną sztuki i wymianą myśli i doświadczeń, a także są szansą na wniesienie swojego wkładu w rozwój wybranej dyscypliny.
Realizacja studiów doktoranckich trwa 3 lata i kończy się obroną rozprawy doktorskiej w dziedzinie „sztuki”, w dyscyplinie artystycznej „sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki” oraz przyznaniem stopnia „doktora sztuki”.