Przejdź do treści

27 stycznia 1946 urodził się Lech Raczak, wybitny człowiek teatru, wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

17 stycznia 2020 straciliśmy Lecha Raczaka, charyzmatycznego reżysera, dramaturga oraz naszego przyjaciela i wieloletniego pedagoga Pracowni Zjawisk Teatralnych i wykładowcy na kierunku Scenografia na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wspomnienie o Lechu Raczaku.
Kiedy w roku 1998 rozpoczęła się moja twórcza praca z Lechem Raczakiem, gdy wraz ze studentką profesora Jarosława Maszewskiego – Ewą Zakrzewską, dostaliśmy zaproszenie do współpracy przy spektaklu dla teatru narodowego Teatro Arka w Catanii na Sycylii, nie myślałem ze ów kontakt połączy nasze losy na zawsze, dosłownie i w przenośni, w życiu prywatnym jak i zawodowym.

W roku 2003 prof. Jarosław Maszewski, założyciel pracowni, niestety odchodzi z powodu ciężkiej choroby. Pracownia przechodzi pod moją opiekę. Wraz z profesorem Mullerem, ówczesnym rektorem ASP, zapraszamy Lecha Raczaka do współpracy w ramach Pracowni Zjawisk Teatralnych jako konsultanta do spraw reżyserii. Od tej pory legendarna postać polskiej sceny alternatywnej i współtwórca Teatru Ósmego Dnia wspiera nas jako autorytet w dziedzinie reżyserii i współprowadzi plenery, podczas których powstają etiudy teatralne na bazie wizji plastycznej uczestników.


Profesor Wojciech Muller Rektor ASP zabiegał o to, abyśmy połączyli siły w dydaktyce tak jak w życiu zawodowym. I tak się stało. Lech Raczak był naszym mistrzem, miał świetne wyczucie przestrzeni i intuicję we współpracy ze scenografami. Dzielił się doświadczeniem w programie zewnętrznym, który nazwaliśmy wspólnie „symulacja współpracy z reżyserem” i był realizowany na plenerach PZT. Jego wsparcie inscenizacyjne i pasjonujące warsztaty teatralne podczas plenerów w Skokach były niezwykle, bo przyszłych scenografów uwrażliwiały na relacje z aktorami i reżyserami, umożliwiały by sami wcielali się w postacie literackie.

W 2005 roku powstała inicjatywa prof. Wojciecha Mullera i prof. Henryka Regimowicza o utworzeniu kierunku Scenografia. Lech Raczak swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem dzielił się podczas wykładów z propedeutyki reżyserii i analizy tekstu dramatycznego. Teatr Lecha Raczaka – Orbis Tertius – wystawił w przestrzeniach naszego uniwersytetu spektakle w reżyserii mistrza: „Misterium Buffo” i „Podróże przez sny. I powroty”.


Był dla nas punktem odniesienia, inspirował, dawał wolność tworzenia i pomagał odnaleźć dystans; wielu twórców połączył we wspólnej pracy. Pamięć o nim to zobowiązanie, by rozwijać to, co nam ofiarował.

dr hab. Piotr Tetlak prof. UAP

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 27.01.2020, 12:30
  • Ostatnia edycja: 27.01.2020, 12:30